Smer-SD vyzýva Kyselicu, aby sa vzdal funkcie, hovorí o nebezpečnom precedense
28 | 07 | 2020 I SITA

Opozičný Smer-SD vyzýva štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR Lukáša Kyselicu (OĽaNO), aby sa vzdal funkcie i poslaneckého mandátu v Národnej rade (NR) SR.


Tvrdí, že porušil zákon, keď sa ako príslušník Vojenského spravodajstva (VS) zúčastnil politického súboja za hnutie OĽaNO. TASR o tom informoval hovorca Smeru-SD Ján Mažgút. Hovorí o nebezpečnom precedense a začiatku rozkladu bezpečnostných zložiek.

"Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov jasne hovorí: Profesionálny vojak sa nesmie aktívne zúčastňovať na zhromaždeniach organizovaných politickými stranami alebo politickými hnutiami. Pán Kyselica slúžil v tajnej službe Ministerstva obrany (MO) SR od októbra 2019 do 19. marca 2020. Teda počas celej volebnej kampane bol členom tajnej služby MO," podotkol.

Podľa Smeru-SD sa ukazuje, že kauza môže mať aj hlbší význam. "Je to pravdepodobne začiatok mocenského boja v OĽaNO a rozkladu bezpečnostných zložiek," zdôraznil s tým, že praktiky terajšieho premiéra a predsedu OĽaNO Igora Matoviča, kedy si ľudí nahráva, stranu neprekvapujú. Tvrdí, že je jasné, že Kyselica slúžil verne predsedovi hnutia OĽaNO Matovičovi, keďže dostal tretie miesto na kandidátke v čase, kedy bol agentom.

Kyselica by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť, tvrdí Šeliga
Kyselica podľa Šeligu porušil zákon, pretože ako vojak sa aktívne zúčastňoval predvolebnej kampane. Čítať ďalej
28 | 07 | 2020 | TASR


"Čo môže byť väčším dôkazom politickej práce Igora Matoviča v deštruovaní demokracie, ako zneužitie agenta v politickom boji? Je to nebezpečný precedens, ktorý nemôže demokratická spoločnosť pripustiť," tvrdí. Prirovnáva to ku škandálom v zahraničí a hovorí o "Kyselica-gate".

Štátny tajomník MV SR a bývalý šéf tímu Gorila Kyselica podľa informácií Denníka N kandidoval do parlamentu ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva. Nemali o tom vedieť ani členovia hnutia OĽaNO, za ktoré sa uchádzal o mandát.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v pondelok (27. 7.) uviedol, že na základe informácií, ktorými disponuje, nemá dôvod nedôverovať Kyselicovi. Štátnemu tajomníkovi vyjadril dôveru aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).