HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Sestra Matovičovho oponenta potvrdila, že premiérovu diplomovku prepisovala

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na mimoriadnej schôdzi parlamentu k jeho odvolávaniu 23. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Univerzite Komenského v Bratislave sa už podarilo zistiť meno oponenta, ktorý pred 22 rokmi hodnotil diplomovú prácu Igora Matoviča (OĽaNO). Je ním Michal Tučný, v súčasnosti jeden z konateľom firmy PwC Slovensko.

Tučný, po ktorého mene začala nedávno univerzita pátrať vo svojich archívoch, sa mal v roku 1998 spolu so svojou sestrou Zuzanou Szomolányiovou a Matovičom zúčastniť na dovolenke v Chorvátsku. Podľa denníka SME malo byť hlavným dôvodom ich spoločnej cesty k moru dopísanie Matovičovej diplomovky. 

Terajší premiér hovoril o kamarátovej sestre, ktorá mu prácu prepísala do počítača, už pred ôsmimi rokmi. Jej identitu však prezradiť nechcel. Szomolányiová aktuálne premiérove slová potvrdzuje a hovorí, že si na prepisovanie jeho práce pamätá. 

„Či mi niečo diktoval, či sa opisovalo, či som niekde dala úvodzovky, či som ich niekde nedala, to netuším. Nepamätám si to ani vo svojej diplomovke… Stopercentne mi aj niečo diktoval,“ rozpomína si žena, ktorá dnes pracuje v audítorskej firme. 

SME objasňuje, že Fakulta manažmentu nedokáže potvrdiť, či bol Szomolányiovej brat Tučný pracovníkom alebo spolupracovníkom fakulty. Samotný Tučný sa k Matovičovej diplomovke vyjadril už pred ôsmimi rokmi.

Univerzita Komenského hľadá Matovičov študijný spis, zisťujú meno jeho oponenta

„Sem­tam nejaké filozofovanie prebehlo,“ povedal v tom čase Tučný, no na to, že bol oponentom premiérovej záverečnej práce, si nespomenul. Univerzita prízvukuje, že v čase, keď Matovič svoju diplomovku písal, mohol byť oponentom aj človek z praxe. 

Dvojtýždňová dovolenka, na ktorej sa trojica pred 22 rokmi zúčastnila, mala byť podľa Szomolányiovej určená na dopísanie jeho diplomovky. „Mal spravené štátnice, akurát mu chýbala diplomovka. Preto sme šli na dovolenku, aby sa prestal na chvíľu venovať podnikaniu a dokončil, čo má dokončiť,“ tvrdí Tučného sestra. 

Zároveň predpokladá, podobne ako Matovič, že Tučný si spolu so sestrou dovolenku zaplatili sami. Tučný mal byť Matovičovým kamarátom zo školy a nie je zrejmé, či súčasný premiér už počas dovolenky tušil, že bude aj oponentom jeho práce. V čase písania práce by to totiž študenti vedieť nemali. 

Milan Ftáčnik, bývalý politik a pracovník Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK tvrdí, že v prípade, ak by sa do písania práce zapojil aj jej oponent, mal by jej hodnotenie odmietnuť. Ak by ju totiž hodnotil, zároveň by sa musel vyjadrovať aj k textu, ktorý sám vyprodukoval. 

Vedenie Univerzity Komenského len prednedávnom potvrdilo, že Matovičova práca nesplnila kritériá kladené na tento typ záverečných prác. Nemala ich spĺňať ani v roku 1998 a Matovič podľa vedenia prácu obhájiť nemal.   

Poľsko po voľbách – protiruský kurz pretrváva (Sergej Pavlenko)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info