fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Netanjahu hrozí Hizballáhu, ktorý sa snažil „infiltrovať“ cez hranicu s Libanonom

Vlajky Izraela a Hizballáhu / Fotokoláž

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval libanonských bojovníkov Hizballáhu, aby netestovali jeho armádu, a minister obrany Benny Gantz sľúbil vhodnú reakciu potom, čo došlo k ostreľovaní na izraelsko-libanonskej hranici, informuje portál RT.

Izraelské sily v pondelok spustili paľbu v spornej oblasti fariem Shebaa pozdĺž libanonských hraníc. Reagovali tak na to, čo označili za pokus o „infiltráciu teroristov“. Izraelské obranné sily (IDF) tvrdia, že odstrašili infiltrátorov guľometmi a tankami, pričom sa im podarilo potlačiť vpád.

Hoci svedkovia z Libanonu kontaktovaní spoločnosťou Reuters overili izraelský príbeh, predstavitelia Hizballáhu popreli pokus o infiltráciu, pričom vo vyhlásení uviedli, že izraelské sily podnikli „nervózne kroky“ a strieľali na samotné farmy.

V pondelok večer premiér Netanjahu na televíznej stanici Tel Avivu trval na tom, že Hizballáh klamú a pokus o infiltráciu je pravý. Netanjahu varoval šiitskú vojenskú skupinu, že „sa hrá s ohňom“ a vyhlásil, že „Hizballáh a Libanon nesú plnú zodpovednosť za tento incident a akýkoľvek útok z libanonského územia proti Izraelu.“

USA tvrdia, že „nikto“ nechce Iránu dovoliť kupovať a predávať zbrane

Minister obrany Benny Gantz – vystupujúci popri premiérovi – hrozil, že každá operácia proti Izraelu prinesie „silnú“ vojenskú reakciu.

Či už libanonskí militanti skutočne v pondelok prekročili hranicu alebo nie, Izrael sa už niekoľko dní pripravuje na konfrontáciu. Posilnenie jednotiek na hranici sa zvýšili minulý týždeň po tom, ako izraelské vojenské lietadlá zabili bojovníka Hizballáhu v Sýrii, pričom ozbrojenci sľúbili pomstu.

Hizballáh síce v pondelok poprel prekročenie hranice, hovorca milície však povedal, že odveta za letecký útok „určite príde“.

Egyptská armáda použila falošnú fotografiu na oznámenie spoločných námorných cvičení s Francúzskom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info