HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Malajzijského expremiéra uznali za vinného z korupcie

Bývalý malajzijský premiér Nadžíb Razak (vpravo) prichádza na Najvyšší súd v Kuala Lumpur / TASR (AP)

Malajzijského expremiéra Najiba Razaka v utorok uznal súd za vinného vo všetkých bodoch obžaloby v prípade multimiliardového korupčného škandálu 1MDB, ktorý pred dvoma rokmi prispel k pádu jeho dlhoročnej vlády. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Trest odňatia slobody súd zatiaľ neurčil. Razak (67) avizoval, že sa proti verdiktu odvolá. Bývalému premiérovi teraz v súvislosti so škandálom okolo sprenevery prostriedkov štátneho rozvojového fondu 1Malaysia Development Berhard, ktorý Razak založil ešte v roku 2009, hrozia desiatky rokov vo väzení.

Miliardy dolárov, ktoré Razak z fondu ukradol, boli využité na financovanie hollywoodskych filmov a na nákup nehnuteľností, šperkov a iného luxusného tovaru, napísala agentúra AP.

Trumpov protimigračný múr zvalil hurikán Hanna (VIDEO)

Práve tento korupčný škandál viedol k porážke Razakovej koalície Národný front v parlamentných voľbách z mája 2018, ktoré vyhrala dovtedajšia opozícia vedená 95-ročným bývalým autoritárskym premiérom Mahathirom Mohamadom, pričom dočasne ukončila 60 rokov trvajúcu vládu Národného frontu. Razaka následne začiatkom júla 2018 zadržali a obžalovali zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Expremiérov rozsudok bol testom toho, ako v Malajzii funguje právny poriadok, píše agentúra AFP. Pred piatimi mesiacmi sa totiž Razakova strana ako súčasť koalície dostala opäť k moci a mnohí sa obávali, že to ovplyvní výsledok tohto prípadu. Razak bol uznaný za vinného vo všetkých siedmich bodoch obžaloby. Jeden bod sa týkal zneužitia právomoci verejného činiteľa, tri body narušenia dôvery a ďalšie tri prania špinavých peňazí.

Obvineniam čelia aj viacerí predstavitelia Razakovej niekdajšej vlády a čelili mu aj predstavitelia banky Goldman Sachs. Banka však Malajzii minulý týždeň vyplatila 3,9 miliardy dolárov výmenou za stiahnutie obvinení.

Egyptská armáda použila falošnú fotografiu na oznámenie spoločných námorných cvičení s Francúzskom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info