HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA zatvorili svoj konzulát v meste Čcheng-tu

Ilustračné foto SITA (AP Foto / Ng Han Guan)

Spojené štáty v pondelok potvrdili, že zatvorili svoj konzulát v čínskom meste Čcheng-tu. Informovala o tom agentúra AP.

Vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí USA sa uvádza, že konzulát pozastavil svoju činnosť o 10.00 h miestneho času (04.00 h SELČ). Ministerstvo zároveň vyjadrilo sklamanie z rozhodnutia Číny, ktorá zatvorenie amerického konzulátu nariadila ako odvetný krok za rovnaký postup USA v prípade čínskeho konzulátu v Houstone. Avizovalo, že USA sa budú snažiť pokračovať vo svojom pôsobení v regióne prostredníctvom svojich ďalších diplomatických misií v Číne.

Zatvorenie amerického konzulátu v Čcheng-tu s pôsobnosťou i pre Tibet a jeho prechod pod kontrolu Pekingu potvrdilo aj čínske ministerstvo zahraničných vecí. Ulica vedúca k diplomatickej misii v Čcheng-tu bola v pondelok uzavretá. Čínske médiá informovali, že jej zamestnanci predtým stiahli vlajku USA a cez víkend konzulát vysťahovali.

USA pokračujú vo financovaní podnikov v oblasti ťažby vzácnych zemín kvôli napätému vzťahu s Čínou

Peking tvrdí, že zatvorenie konzulátu v Čcheng-tu bolo „legitímnou a potrebnou reakciou na neprimerané opatrenia Spojených štátov“. Personál diplomatickej misie podľa neho ohrozoval bezpečnosť a záujmy Číny. Spojené štáty nariadili uzavretie čínskeho konzulátu v Houstone 22. júla. Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí čínski diplomati porušovali americké zákony a vykonávali nelegálne špionážne a iné operácie. Čína urobila rovnaký krok v odvete 24. júla.

Vzájomné vzťahy medzi USA a Čínou sa výrazne zhoršili v dôsledku pandémie nového druhu koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil koncom decembra 2019 v čínskom meste Wu-chan. V poslednom čase sa napätie medzi Pekingom a Washingtonom vystupňovalo aj pre kontroverzný čínsky zákon o národnej bezpečnosti pre Hongkong.

Putin sľúbil ruskej armáde hypersonickú zbraň aj 40 nových plavidiel

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info