fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Situácia s africkým morom ošípaných sa zhoršuje, rozširuje sa do ďalších okresov

Ilustračné foto - TASR

 Situácia s africkým morom ošípaných (AMO) na Slovensku sa výrazne zhoršuje. Od prvého pozitívneho nálezu pred rokom sa nákaza rozšírila v poradí už do šiesteho okresu, ktorým je Rimavská Sobota.

Predtým veterinári zaznamenali pozitívne nálezy AMO v okresoch Trebišov, Michalovce, Košice – okolie, Košice – mesto a pred týždňom aj v okrese Rožňava. Ako v pondelok informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV), na Slovensku je evidovaných celkovo už 221 prípadov uvedenej nákazy u diviačej zveri.

Pozitívny výsledok na africký mor ošípaných u uloveného diviaka v okrese Rimavská Sobota potvrdilo národné referenčné laboratórium vo Zvolene 27. júla. Ide o prvé potvrdenie výskytu nákazy v tomto okrese. Diviaka ulovili v katastri obce Lenka, asi štyri kilometre od slovensko-maďarskej hranice.

Na maďarskej strane je podľa agrorezortu už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy u diviakov. Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Rimavská Sobota vydá pre pomenované poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy Európskej únie a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu, resp. spomaleniu šírenia nákazy.

Kyselica kandidoval za OĽaNO ako tajný príslušník Vojenského spravodajstva, hnutie o tom netušilo

Predpokladom priameho zavlečenia nákazy je migrácia diviačej zveri cez zelenú hranicu. „Spôsob zavlečenia bude predmetom epizootologického šetrenia v najbližších dňoch. Významnú úlohu môže zohrávať aj ľudský faktor (značný pohyb ľudí). Agrorezort nemôže vylúčiť, že v najbližších dňoch môže dôjsť k ďalším nálezom, najmä uhynutých diviakov,“ uviedol hovorca MPRV Daniel Hrežík.

Na Slovensku intenzívne pokračuje žatva, ktorá môže odhaliť pozostatky uhynutej diviačej zveri, zároveň poľnohospodárske práce prispejú k migrácii diviakov, ktorí sa presúvajú do porastov kukurice. Poľovníci na Slovensku majú nariadený intenzívny lov diviačej zveri, tí na to podľa agrorezortu zareagovali zodpovedne a každý mesiac prekonávajú najvyššie pošty ulovených diviakov.

Situáciu aktívne sledujú štátni veterinári a poľovníci, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Veterinárne laboratórium vo Zvolene neustále vyšetruje odovzdané vzorky.

Vedenie univerzity vyhlásilo, že Matovičova diplomovka nespĺňa kritériá na diplomovú prácu

„Situácia za našimi hranicami je katastrofálna a naďalej pribúdajú nové prípady. V okolitých krajinách len v tomto roku zaznamenali okolo 7 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov je potvrdených v Maďarsku – 2 900 prípadov a 2 700 prípadov v Poľsku,“ priblížil Hrežík.

Práve tieto dve krajiny podľa ministerstva pôdohospodárstva výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. „V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom,“ podotkol rezortný hovorca.

Výskyt AMO v Maďarsku sa zhoršuje, preto podľa agrorezortu reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov, cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia.

Majiteľ pohrebníctva priznal vinu za smrť obete, odmieta však úkladnú vraždu

„Nie je vylúčená ani cesta prenosu cez zeleninu a ovocie z tejto oblasti. Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná,“ dodal Hrežík. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka preto opätovne vyzýva k mimoriadnej opatrnosti s tým, že o ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude rozhodovať zodpovedný prístup zainteresovaných strán.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info