HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Júnová miera práceneschopnosti bola na Slovensku najvyššia za posledných 15 rokov

ill choroba
Ilustračné foto: shutterstock

V Prešovskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala v júni 4,86 %.

Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku v júni tohto roka dosiahla 3,91 %. Išlo o najvyššiu júnovú mieru dočasnej PN za posledných pätnásť rokov. Oproti máju tohto roka síce klesla o 0,39 percentuálneho bodu, medziročne to však bolo viac o 0,42 percentuálneho bodu.

Najnižšia júnová priemerná dočasná PN bola v posledných pätnástich rokoch v júni 2007, keď predstavovala 2,92 % a druhá najvyššia bola v júni 2012 s hodnotou 3,76 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Kým v Bratislavskom kraji bolo v júni dočasne práceneschopných 2,36 % nemocensky poistených osôb, v Prešovskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 4,86 %. V Prešovskom kraji je pritom spomedzi všetkých krajov najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti, minulý mesiac dosiahla 11,18 %. Naopak, v Bratislavskom kraji je miera nezamestnanosti najnižšia, na konci júna bola na úrovni 4,45 %.

Dúhová koalícia

Druhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji v júni tohto roka vykázal Banskobystrický kraj, a to 3,41 %. Nasleduje Nitriansky kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 3,95 % a Košický kraj s priemernou dočasnou PN 4,01 %. Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za jún po Prešovskom kraji zaevidoval Žilinský kraj, a to 4,77 %, za ním nasleduje Trenčiansky kraj s 4,45 % a Trnavský s priemernou dočasnou PN na úrovni 4,24 %.

Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období. Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

Hasiči vyťahovali auto z jazera (foto)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info