HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Zrušenie doplatkov za lieky pre deti do šiestich rokov, dôchodcov a ZŤP nepovažuje analytik za rozumný krok

Ilustračné foto: pixabay.com

Lieky nie sú „zadarmo“ a nie je výhodné s nimi plytvať, podotkol analytik.

Zrušenie doplatkov za lieky pre deti do šiestich rokov, dôchodcov a ZŤP nepovažuje analytik INEKO Dušan Zachar za rozumný krok. Ako uviedol pre agentúru SITA, takýto názor zastáva preto, že doplatky za lieky so sociálnym ochranným limitom pre ohrozené skupiny obyvateľstva je zmysluplným inštitútom, ktorý má svoju regulačnú funkciu a vysiela do verejnosti signál, že lieky nie sú „zadarmo“ a nie je výhodné s nimi plytvať.

Keďže však ešte nie je známe presné znenie príslušných ustanovení opatrenia, je pre Zachara ťažké sa k nemu vyjadrovať detailnejšie.

„Uvidíme, či sa pre vznik nároku na refundáciu doplatkov bude posudzovať aj úroveň príjmu jednotlivých oprávnených skupín s úmyslom, aby sa preplácali doplatky len sociálne slabším občanom. Uvidíme, či sa bude preplácať len výška doplatku, aká je pri najlacnejšej zameniteľnej alternatíve a uvidíme, či štát dostatočne dofinancuje zdravotné poisťovne, ktoré by mali občanom tieto doplatky vracať späť,“ konštatoval analytik.

Ako doplnil, v rámci konkurenčného boja niektoré poisťovne už dnes posielajú určitým skupinám poistencov doplatky za lieky aj nad rámec dnes platného zákona. O zámere zrušiť doplatky za lieky pre deti do šiestich rokov, dôchodcov a ZŤP informoval v polovici júla na tlačovej konferencii predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Počet poberateľov sociálnych dávok na Slovensku v júni vzrástol

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info