fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Venezuela napadla rozhodnutie Spojeného kráľovstva, ktoré odmieta udeliť prístup k jej zlatu

Ilustračné foto / SITA

Caracas získal právo napadnúť rozhodnutie anglického najvyššieho súdu, ktorý zabránil Madurovej vláde získať späť 1 miliardu dolárov v zlate, ktorá je držaná v Bank of England (BoE), informuje portál RT.

Začiatkom tohto mesiaca britskí sudcovia uviedli, že ako vodcu krajiny uznávajú Juana Guaida, a nie Nicolasa Madura. Toto rozhodnutie bolo rozhodujúce pre dlhý právny boj o rezervu drahých kovov uložených v Londýne, pretože venezuelská vláda aj opozícia si nárokovali na zásoby zlata.

Zatiaľ čo venezuelská centrálna banka (BCV) sa odvolala okamžite po predložení rozhodnutia 2. júla, jej právnici v piatok vyhlásili, že im bolo konečne udelené právo. Podľa portálu Bloomberg má byť odvolanie podané už budúci týždeň.

„Je neuveriteľne zriedkavé, aby sudca povolil odvolanie proti svojmu rozsudku a sme radi, že tomu bolo tak,“ uviedol Sarosh Zaiwalla, londýnsky právnik zastupujúci spoločnosť BCV, pre agentúru Reuters.

USA zvyšujú tlak na dodávateľov projektu Nord Stream 2

Madurova vláda sa snaží získať svoje zlato z Bank of England pričom uviedla, že potrebuje prostriedky na zvládnutie epidémie Covid-19 – hlavne na nákup liekov a lekárskeho vybavenia. Aby sa zabezpečilo, že peniaze z predaja zlata neskončia v nesprávnych rukách a budú použité na iné účely – ako tvrdí opozícia – vláda ich chcela priamo previesť do Rozvojového programu OSN (UNDP).

BoE zamietla žiadosť Venezuely o presunutí svojho zlata v januári, čo bolo údajne kvôli žiadosti amerických úradníkov, ktorí chcú okrem prísnych sankcií voči krajine odrezať Madurovu vládu od svojich zahraničných aktív.

Trump umožňuje americkým obchodníkom so zbraňami ľahšie predávať vražedné a špionážne drony do zahraničia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info