fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V stredu sa najvyšší súd opätovne pokúsi uzavrieť kauzu skrachovaných nebankoviek

Ilustračné foto - SITA

Najvyšší súd SR by sa mal v stredu opätovne pokúsiť uzavrieť prípad skrachovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Verejné zasadnutie s neprávoplatne odsúdeným Jozefom M. vytýčil súd pôvodne už na 1. júla, obžalovaný sa však nedostavil. Dôvodom podľa jeho advokáta Petra Filipa bola jeho hospitalizácia v nemocnici v českom Šumperku.

Prokurátor Ján Šanta v tejto súvislosti začiatkom júla uviedol, že Jozef M. pokračuje v obštrukciách od roku 2004, kedy bol prepustený z väzby. To podľa neho zariadil vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka na pokyn Mariana K. Poukázal pri tom na to, že Jozef M. bez problémov absolvoval autom trojhodinovú cestu do Šumperku a jeho zdravotný stav tiež nebránil tomu, aby ho v Čechách po zadržaní vypočuli. „Európsky zatýkací rozkaz musí ostať v platnosti,“ povedal.

Advokát Filip v tejto súvislosti uviedol, že Šanta znevažuje jeho klienta, ktorý je „74-ročný starý, chorý muž“. Zároveň v súvislosti s vydaním zatykača na svojho klienta podal sťažnosť na Ústavný súd SR.

Jozefa M. zadržala polícia v polovici júna v Českej republike, kde bol hospitalizovaný. Miestny súd ho však následne nevzal do takzvanej predbežnej väzby. Naposledy sa prípadom Jozefa M. zaoberal Najvyšší súd SR v marci 2019, keď na neverejnom zasadnutí rozhodol, že trestné stíhanie obžalovaného podnikateľa prerušil z dôvodu, že nemožno obžalovaného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd.

„Nie je potrebné robiť kópiu Progresívneho Slovenska alebo SaS-ky,“ povedala Remišová

Rozhodnutiu predchádzalo konzultovanie štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia a znalecké dokazovanie za účelom preverenia, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí. Súd však skonštatoval, že zdravotný stav obžalovaného bude posudzovať každých šesť mesiacov.

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný, pričom Brtvu už aj podmienečne prepustili z výkonu trestu.

Na čele s Andrejom Dankom strana skončí, vyhlásil Anton Hrnko

Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún.

Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info