HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA obvinili Rusko z posilňovania vojenskej prítomnosti v Líbyi

Na ilustračnej fotografii Vladimir Putin počas námorného cvičenia v Čiernom mori / TASR (AP)

Americká armáda obvinila Rusko z poskytovania zbraní a bojovníkov Líbyi v úsilí zabezpečiť si oporný bod v tejto severoafrickej krajine.

Najnovšie tvrdenie Velenia Spojených štátov pre Afriku (AFRICOM) proti Rusku prichádza v čase, keď medzi líbyjskými konkurenčnými tábormi hrozí potenciálne krvavá bitka o strategicky významné pobrežné mesto Syrta.

Pentagón zverejnil fotografie, ktoré podľa neho dokazujú, že Rusko pokračuje v poskytovaní zásob a vybavenia takzvanej Wagnerovej skupine – ruskej súkromnej polovojenskej organizácii.Podľa amerického rezortu obrany ruské vojenské lietadlá zásobujú bojovníkov Wagnerovej skupiny a ich stúpencov protivzdušnou výzbrojou, nákladnými a obrnenými vozidlami, ako aj bojovými stíhacími lietadlami.

Americká armáda v júli vyhlásila, že Wagnerova skupina umiestnila v líbyjskom hlavnom meste Tripolis a jeho okolí nášľapné míny a improvizované výbušné zariadenia. Rusko používa Wagnerovu skupinu „ako svojho zástupcu v Líbyi na zabezpečenie si dlhodobej prítomnosti v oblasti Stredozemného mora“, tvrdí AFRICOM, z vyhlásenia ktorého v noci na sobotu citovala stanica Slobodná Európa.

Teherán žiada medzinárodné vyšetrenie incidentu, keď americké lietadlo F-15 napadlo iránske osobné lietadlo nad Sýriou

Rusko, najmä prostredníctvom Wagnerovej skupiny, podporuje na východe krajiny samozvanú Líbyjskú národnú armádu (LNA) veliteľa Chalífu Haftara v boji proti Vláde národnej jednoty (GNA), ktorá je uznaná Organizáciou Spojených národov (OSN). Haftarove sily majú podporu aj Francúzska, Egypta a Spojených arabských emirátov.

Turecko, ktoré vyslalo do Líbye svojich vojakov, drony, ako aj sýrskych povstaleckých žoldnierov, podporuje vládu v Tripolise – robí tak i Katar a Taliansko. Januárová intervencia Ankary v Líbyi obrátila vývoj situácie tým, že oslabila Haftarovu ofenzívu proti Tripolisu.

Bitka o Syrtu by mohla rozpútať priamy konflikt medzi Tureckom – členom Severoatlantickej aliancie – a spojencami USA v regióne. Spojené štáty podporujú prímerie, ktoré má viesť k politickému riešeniu.

USA a Rusko budú rokovať o vesmírnej bezpečnosti, prvý raz od roku 2013

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info