HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Úrad OSN pre ľudské práva odsúdil „svojvoľné zatýkanie a zbytočné použitie policajnej sily“ počas protestov v USA (VIDEO)

Ilustračné foto demonštrácie v USA / tasr

Organizácia Spojených národov odsúdila násilné policajné taktiky používané proti demonštrantom v Portlande a ďalších amerických mestách počas prebiehajúcich protestov, informuje portál RT.

„Mierové demonštrácie, ktoré sa konali v amerických mestách, ako napríklad v Portlande, musia byť schopné pokračovať bez toho, aby účastníci riskovali zatknutie a aby neboli proti nim použité neprimerané sily,“ uviedla v piatok Liz Throssellová, hovorkyňa Úradu komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR).

Medzi desiatkami miest, kde sa v posledných týždňoch uskutočnili demonštrácie proti policajnej brutalite, sa pozornosť sústredila hlavne na Portland, pričom federálni agenti boli nasadení do mesta pod dohľadom Bieleho domu, aby potlačili nepokoje a vandalizmus. Protesty v Portlande trvali viac ako 50 po sebe idúcich dní, pričom demonštranti sa sústavne zhromažďovali pred federálnou súdnou budovou.

Zatiaľ čo federálne úrady tvrdia, že za protestmi stoja „násilní anarchisti“, aktivisti – ako aj primátor mesta Portland Ted Wheeler – tvrdia, že na vine sú agenti a trvajú na tom, že demonštrácie boli vyvinuté do vážnych nepokojov až po ich nasadení.

Throssellová tiež vyjadrila znepokojenie nad správami, že neidentifikovaní dôstojníci náhodne „uniesli“ demonštrantov z portlandských ulíc, pričom poznamenala, že by to mohlo „viesť k svojvoľnému zadržiavaniu a inému porušovaniu ľudských práv“.

Agentúra pre colnú správu a ochranu hraníc, ktorá je jedným z federálnych orgánov nasadených v Portlande, odmietla obvinenia z „únosu“, pričom tvrdila, že jej agenti majú jasnú identifikáciu a zadržiavajú iba osoby podozrivé zo spáchania trestných činov.

 

Demonštranti, ktorí si zažili „zbytočné alebo nadmerné použitie sily“ zo strany polície, musia dostať nejaké nápravné odškodnenie, uviedla hovorkyňa OSN, pričom vyzvala na „rýchle, nezávislé, nestranné a transparentné vyšetrovanie akýchkoľvek obvinení z porušovania ľudských práv“.

V Moskve došlo k bitkám a pogromom pre konflikt v Náhornom Karabachu (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info