fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Kritika vlády: „Banda plagiátorských šašov“ a práca pre psychoanalytika?

koalícia-koaličná zmluva podpis
Na snímke štvorica predstaviteľov politických strán sprava Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽaNO), Veronika Remišová (Za Ľudí) a Boris Kollár (Sme rodina) po podpise koaličnej zmluvy. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Dianie na slovenskej politickej scéne je predmetom záujmu nielen doma, ale i v zahraničí. A ozývajú sa aj kritické hlasy. Viliam Buchert z českého Reflexu napísal ostrý komentár k doterajšiemu pôsobeniu Matovičovho kabinetu. Bývalý kandidát na prezidenta Eduard Chmelár zas nadobúda presvedčenie, že komentovať našu politiku je práca skôr pre psychoanalytika.

Online magazín reflex.cz nedávno uverejnil komentár, podľa ktorého je rýchlosť, akou sa znemožňuje vláda Igora Matoviča, fascinujúca. Ako píše Buchert pod titulkom „Z novej slovenskej vlády sa stala banda plagiátorských šašov a klamárov“, niekdajšiu skorumpovanú vládu sociálneho demokrata Roberta Fica vystriedala „smiešna garnitúra klamárov“. Matoviča a jeho kabinet vôbec nešetrí, keď uvádza, že „trápne kauzy plagiátorstva, ktoré zasiahli niekoľko členov vlády vrátane premiéra, sú niečo, čo sa len tak nevidí“.

Autor nezabúda ani na to, ako Matovič kedysi vyzýval Andreja Danka, aby odstúpil, keď vyšlo najavo, že odpísal svoju rigoróznu prácu a tiež, že na mítingoch navádzal ľudí, aby bývalému predsedovi parlamentu adresovali vulgárne výrazy. O slovenskom premiérovi ďalej píše ako o nevyspytateľnom politikovi, ktorý niekedy pripomína šaša.

OĽaNO by fungovalo aj bezo mňa, povedal Matovič

„Škandál s jeho odpísanou diplomovou prácou ukazuje, že šašom je, ale naviac je nesmierne trápny. Celú svoju politickú kariéru totiž založil na tvrdej kritike korupčných praktík a lží bývalých vlád, ktoré boli skutočne skorumpované a jej niektorí členovia v čele s expremiérom Robertom Ficom používali mafiánske praktiky. Keď sa teraz dokázalo, že i Matovič je klamár, zrazu zabudol, čo sám hovoril,“ pokračuje Buchert.

Ako ďalšiu faloš, trápnosť a podvod na voličoch uvádza, keď Matovič v prípade podobnej kauzy podržal Borisa Kollára. Rovnako spomína i spornú prácu ministra školstva Branislava Grӧhlinga. „Súčasným problémom pre existujúcu slovenskú vládu je predovšetkým fakt, že k moci sa dostala práve kvôli kolosálnym zlyhaniam a lžiam predchádzajúcich kabinetov. Sama sa ale ukazuje ako gang klamárskych plagiátorov“, píše ďalej český komentátor.

Neodvolanie z funkcie vníma premiér Matovič ako veľkú objednávku na uskutočnenie sľubov

Podľa neho prezidentka Zuzana Čaputová popísala situáciu pomerne presne, keď okrem iného vyslovila sklamanie nad tým, že očakávania ohľadom vyvodzovania politickej zodpovednosti zostávajú zatiaľ nenaplnené. Buchert kriticky dodáva, že naplnené byť ani nemôžu, pretože Matovič a niektorí jeho vládni kolegovia sú „usvedčení klamári“.

Rozčarovanie nad aktuálnou slovenskou vládou na svojej facebookovej stránke vyjadril aj historik, analytik, pedagóg a publicista Eduard Chmelár. Po tlačovej konferencii Igora Matoviča v stredu napísal, ako si doteraz „myslel, že politika je alebo by mala byť racionálna záležitosť sledujúca napĺňanie záujmov občanov, seriózna služba ľuďom. V poslednom čase som však postupne nadobudol presvedčenie, že komentovať slovenskú politiku nie je úloha pre politického analytika, ale pre psychoanalytika“.

Neviem si predstaviť, že by Fico Matoviča za rokovania chválil, tvrdí politológ

Vo svojom príspevku ďalej na adresu Matoviča uviedol, že „tento štát vedie nepríčetný človek, ktorý si nie je vedomý svojej zodpovednosti“, „nie je spôsobilý na riadenie štátu“ a mal by celkom odísť z politiky. Poukazuje tiež na zdeformované hodnoty v súvislosti s oznámením premiéra, ktorý sa vyjadril, že nevedel o tom, že porušil zákon.

Podľa neho Matovič ponížil aj koaličných poslancov, keď ich vyzval, aby „nepustili do gatí“ a zahlasovali za jeho odvolanie. Ďalej napríklad píše, že už aj Fico mal rovnejšiu chrbticu, keď pustil miesto Pellegrinimu. V závere dodáva, že naša krajina je „v rukách nekompetentnej bandy, ktorá môže štát úplne priviesť na mizinu“. Predchádzajúca vláda podľa Chmelára časť zdrojov rozkradla, ale „táto nevie ustrážiť ani ten zvyšok“.

Predseda vlády Igor Matovič čelil vo štvrtok odvolávaniu z funkcie. Návrh podala opozícia po medializovaní kauzy diplomovej práce. Poslanci hlasovaním rozhodli, že v premiérskom kresle zostane naďalej.

Matovič naďalej ostáva premiérom, opozícii pokus o jeho odvolanie nevyšiel

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info