fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Sociálna poisťovňa zverejnila formulár na odklad poistného za júl

Socialna poistovna. FOTO - TASR

Sociálna poisťovňa zverejnila na svojej webovej stránke formulár čestného vyhlásenia, prostredníctvom ktorého môžu zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) žiadať o odklad splatnosti poistného za júl tohto roka.

Lehota splatnosti poistného sa im predĺži do 31. decembra tohto roka. Odložiť si úhradu poistného môžu tí zamestnávatelia a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.

Predĺženie lehoty na zaplatenie poistného za júl platí pre povinne poistenú SZČO a pre zamestnávateľa za časť poistného za zamestnávateľa (nie za zamestnanca). „Odložiť si splatnosť poistného za júl 2020 bude možné rovnakým spôsobom ako za predchádzajúce mesiace. Zamestnávatelia a povinne poistené SZČO budú na tento účel Sociálnej poisťovni predkladať čestné vyhlásenie,“ uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Pokles obratu, resp. príjmu z podnikania zamestnávateľ alebo SZČO oznámi Sociálnej poisťovni prostredníctvom elektronického formuláru. „Zaslanie jeho elektronickej verzie zabezpečí rýchlu spätnú väzbu o zapracovaní predĺženej splatnosti poistného. Ak zamestnávateľ či SZČO nemá prístup k internetu, bude môcť Sociálnej poisťovni doručiť jeho listinnú podobu – listinná podoba formulára,“ dodal hovorca poisťovne.

Sociálny balíček je podľa PAS z veľkej časti populizmom, žiada zrušiť trináste dôchodky a dopravu zadarmo

O odklad splatnosti poistného za júl tohto roka bude môcť požiadať Sociálnu poisťovňu približne 2,6-tisíca zamestnávateľov a 1,9-tisíca SZČO. V polovici júla o tom rozhodla vláda. Ministerstvo práce predpokladá, že za júl tohto roka by celková suma odloženého poistného na sociálnom poistení u zamestnávateľov predstavovala zhruba 6,2 mil. eur. V prípade SZČO by celková suma odloženého poistného za júl mohla dosiahnuť 300-tisíc eur.

Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla tohto roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info