fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko odmietlo obvinenia z testovania zbrane vo vesmíre ako „propagandu“

Putin
Ruský prezident Vladimir Putin / TASR (AP)

Rusko v piatok odmietlo obvinenia Spojených štátov a Británie, že testovalo vo vesmíre protisatelitnú zbraň. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Vyzývame našich amerických a britských kolegov, aby prejavili profesionálnosť a namiesto niektorých propagandistických informačných útokov si sadli za stôl na rozhovory,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí a dodalo, že uskutočnený test bol v súlade s medzinárodnými normami.

Americké Veliteľstvo pre vojenské operácie vo vesmíre SpaceCom podľa piatkovej správy AFP uviedlo, že má dôkaz o vykonaní testu ruskej protisatelitnej zbrane, ku ktorému došlo 15. júla. „Minulotýždňový test je ďalším príkladom, že hrozby pre USA a ich spojencov sú reálne, vážne a rastúce,“ píše SpaceCom.

Jourová vyjadrila znepokojenie nad situáciou okolo maďarského servera Index.hu

Predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí USA Christopher Ford v tejto súvislosti obvinil Moskvu z pokrytectva, keďže oficiálne deklaruje ochotu rozšíriť kontrolu zbraní aj do vesmírneho priestoru. „Cieľom Moskvy je obmedziť spôsobilosti Spojených štátov, pričom podľa všetkého nemá v úmysle zastaviť svoj vlastný program na ničenie infraštruktúry rozmiestnenej vo vesmíre,“ povedal Ford.

Americký vyjednávač pre jadrové odzbrojenie Marshall Billingslea na Twitteri označil test ruského protisatelitného systému za „neprijateľný“. Podľa neho by táto téma mala byť hlavným predmetom diskusií ďalšieho kola budúcotýždňových rozhovorov vo Viedni o kontrole jadrových zbraní a prípadne novej dohody nahradzujúcej zmluvu New START/SNV-III, ktorej platnosť sa skončí vo februári budúceho roku.

Podľa veliteľa SpaceComu generála Jaya Raymonda Rusko minulý týždeň otestovalo rovnaký systém, aký začiatkom tohto roka manévroval v blízkosti americkej družice. Prezident USA Donald Trump sa vo štvrtok telefonicky rozprával s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Diskutovali spolu o rokovaniach o kontrole jadrových zbraní. Podľa Bieleho domu Trump znovu vyjadril nádej, že sa podarí vyhnúť nákladným trojitým pretekom v zbrojení medzi Čínou, Ruskom a Spojenými štátmi. Vyjadril tiež optimizmus ohľadne nadchádzajúcich viedenských rokovaní.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info