fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Vždy je možné“ zatvoriť ďalšie čínske konzuláty, uviedol Trump potom, čo Peking sľúbil odvetu za zatvorenie zariadenia v Houstone

Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump prehlásil, že by mohol uzavrieť ďalšie čínske konzuláty po uzavretí diplomatického zariadenia v Texase, čím by sa otvorili dvere na ďalšiu eskaláciu, pričom napätie medzi týmito dvoma krajinami stále stúpa, informuje portál RT.

Prezidentovo prehlásenie prišlo v stredu po rozhodnutí ministerstva zahraničia nariadiť čínskemu konzulátu v Houstone, aby sa do 72 hodín zavrelo „s cieľom chrániť americké duševné vlastníctvo a Američanov“, uviedol hovorca ministerstva.

„Myslím, že pálili dokumenty a papiere,“ povedal Trump s odkazom na čínsky konzulát.

Peking označil tento krok ako „bezprecedentnú eskaláciu“, pričom obvinil Washington z „obťažovania čínskych diplomatických a konzulárnych zamestnancov v USA“ a zároveň sa zaviazal reagovať „pevnými protiopatreniami“, ak sa rozhodnutie nezmení.

Turecko a Rusko budú pokračovať v úsilí o dosiahnutie trvalého prímeria v Líbyi

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Hua Chunyingová začiatkom stredy uviedla, že veľvyslanectvo krajiny vo Washingtone DC dostalo „bombové vyhrážky“ v dôsledku „nenávisti od vlády USA“. Ďalej odsúdila „chybné rozhodnutie“ uzavrieť konzulát v Houstone a zároveň varovala pred odvetou z Pekingu.

Napätie medzi Čínou a USA trvá už niekoľko rokov, pričom došlo k trpkým obchodným sporom a sankciám. Vzťahy sa v posledných mesiacoch ešte viac prehĺbili, keďže USA začali rétorickú a politickú ofenzívu zameranú na údajné porušovanie práv v Hongkongu, ako aj na čínske trhy. V tom čase Trumpova administratíva zaviedla stály prúd sankcií, agresívnych právnych predpisov a nepriateľských krokov smerom k čínskym diplomatom a médiám, pričom v niektorých prípadoch vyvolala odvetu z Pekingu.

Pompeo údajne v Londýne povedal, že šéfa WHO si kúpila čínska vláda

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info