HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Na Ukrajine podpálili dom známeho protikorupčného aktivistu

Zdroj: Facebook Vitaliy Shabunin

Neznámi páchatelia na Ukrajine podpálili dom známeho bojovníka proti korupcii Vitalija Šabunina, ktorý následne obvinil ukrajinské úrady z nedostatočnej ochrany aktivistov.

Šabunin, ktorý je šéfom neziskovej organizácie Protikorupčné centrum (CPK), medzičasom zverejnil na internete fotografiu svojho prízemného rodinného domu s poškodeným interiérom a preborenou strechou. V statuse dodal, že pri požiari jeho domu nebol nikto zranený. Spresnil, že jeho manželka a deti v čase požiaru doma neboli a rodičom sa z horiaceho domu podarilo ujsť.

Incident, ktorý sa odohral v obci Hnidyn neďaleko Kyjeva, vyšetruje polícia pre podozrenie z podpaľačstva. Nateraz polícia nepotvrdila dohady, že v dome sa po požiari našla aj výbušnina, uviedla agentúra Ukrinform. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vlani pred voľbami označil boj proti korupcii a jej vykorenenie za jeden z hlavných cieľov svojho pôsobenia vo funkcii.

Útok proti bojovníkovi proti korupcii zažila Ukrajina aj v lete roku 2018, keď jeho terčom bola 33-ročná Kateryna Handziuková. Útočník jej do tváre chrstol kyselinu sírovú, pričom utrpela rozsiahle popáleniny a poškodenia a musela sa podrobiť sérii chirurgických zákrokov. Ťažkým zraneniam podľahla v novembri roku 2018. Európska únia i Spojené štáty označili podobné útoky na verejne činných aktivistov za neprijateľné a naliehali na príslušné úrady, aby ich páchateľov vydali justícii.

Slováci sa pustili do Ivany Gottovej: Toto vdove po Karlovi nemôžu odpustiť!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info