fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Čínska misia na Mars úspešne odštartovala

Raketa Long March-5. Čína začala svoju najambicióznejšiu misiu na Mars vo štvrtok 23. júla , 2020 / SITA (Zhang Gaoxiang / Xinhua cez AP)

Historicky prvá čínska misia na Mars vo štvrtok úspešne odštartovala zo základne Wen-čchang na čínskom ostrove Chaj-nan, informovala agentúra AFP.

Čínska misia s názvom Tchien-wen-1 by mala k Marsu doraziť vo februári 2021 po sedem mesiacov trvajúcej ceste dlhej 55 miliónov kilometrov. Jej súčasťou je kozmická loď, pristávací modul a vesmírne vozidlo, ktoré bude študovať planetárnu pôdu. Do vesmíru ich vyniesla najväčšia čínska nosná raketa Long March 5. Štartu misie sa z neďalekej pláže prizerali stovky nadšencov.

Tento týždeň ide už o druhý štart vesmírnej misie na Mars. V pondelok odštartovala z japonského kozmodrómu Tanegašima misia Spojených arabských emirátov (SAE). Tie sa stali prvou arabskou krajinou, ktorá vyslala sondu k Marsu. Misiu plánujú aj Američania. Odštartovať by mala 30. júla. Všetky misie využívajú časové okno, v ktorom je Zem najbližšie k Marsu. Rovnako by v tomto čase mali odštartovať podobné misie Číny a Spojených štátov.

11-miliardová medzera v našom chápaní histórie vesmíru bola konečne „naplnená“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info