HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pompeo údajne v Londýne povedal, že šéfa WHO si kúpila čínska vláda

Na snímie sprava americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo a britský šéf diplomacie Dominic Raab opúšťajú sídlo britského premiéra na Downing Street 10 v Londýne 21. júla 2020. / TASR (AP)

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo údajne počas svojej návštevy Londýna povedať britským zákonodarcom, že šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa si „kúpila čínska vláda“.

Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na britské denníky The Times a The Daily Telegraph.

Britské médiá vo svojich článkoch citovali niekoľko osôb, ktoré sa zúčastnili na udalosti organizovanej think-tankom Spoločnosť Henryho Jacksona (HJS), zaoberajúcim sa zahraničnou politikou. Tento nezávislý výskumný tím podľa kritikov propaguje neokonzervativizmus a myšlienky krajnej pravice.

Pompeo počas osobného stretnutia s pozvanými zákonodarcami povedal, že jeho tvrdenia sa zakladajú na „spoľahlivých zisteniach tajných služieb“. Bližšie informácie však neuviedol. „Keď išlo do tuhého, keď naozaj išlo o všetko, keď bola v Číne pandémia, Doktor Tedros, ktorý bol… kúpený čínskou vládou,“ citoval Pompeove slová denník The Daily Telegraph.

Pompeo spoločne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom ostro kritizovali reakciu WHO na koronavírusovú pandémiu. Obvinili ju z pomáhania Číne pri utajovaní počiatočnej závažnosti situácie v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 a zdroja jeho šírenia. O takýchto závažných obvineniach však v súvislosti s Ghebreyesusom nikdy predtým nehovorili, dodáva DPA.

Čínski hackeri sa snažili ukradnúť výskum vakcíny proti koronavírusu, tvrdí USA

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info