HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nariadenie o obmedzení pohybu počas pandémie bolo sčasti protiústavné

zákon súd covid
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Nariadenie o obmedzení pohybu osôb na verejných priestoroch, ktoré vydalo rakúske ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s koronavírusovou pandémiou, bolo čiastočne protiústavné. Rozhodol o tom v stredu rakúsky ústavný súd (VfGH), informovala agentúra APA.

Porušením platných zákonov bolo podľa verdiktu VfGH aj selektívne otvorenie obchodov po veľkonočných sviatkoch. Od 14. apríla mohli byť totiž opätovne sprístupnené len predajne s plochou do 400 metrov štvorcových, či obchody so stavebninami a záhradníckym tovarom. Väčšie predajne boli až do 30. apríla zatvorené.

Samotný zákon reagujúci na pandémiu ochorenia COVID-19 však VfGH vyhodnotil tak, že je v súlade s ústavou. V príslušnom zákone sa píše, že vstup na určité miesta môže byť obmedzený, „ak je to nevyhnutné pre zabránenie šírenia (ochorenia) COVID-19“.

Minister zdravotníctva Rudolf Anschober vydal 15. marca nariadenie zakazujúce vstup na verejné priestranstvá so štyrmi výnimkami — ciest do práce, poskytnutie pomoci, nevyhnutných nákupov a prechádzok s členmi spoločnej domácnosti. Toto nariadenie bolo neskôr predĺžené do 30. apríla.

Tento zákon podľa súdu neoprávňuje na to, aby boli občania nútení zostať na určitom mieste, najmä vo vlastnom byte. Podľa súdu môžu byť povolené len obmedzenia pohybu týkajúce sa presne stanovených lokalít či regiónov. Vo výnimočných prípadoch je možné zaviesť zákaz vychádzania. Na plošné obmedzenia pohybu by bol však nutný konkrétny a bližšie špecifikovaný právny rámec v tomto zákone, konštatoval súd.

Pompeo údajne v Londýne povedal, že šéfa WHO si kúpila čínska vláda

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info