HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Aljašku zasiahlo zemetrasenie so silou 7,8, úrady vydali výstrahu pred cunami

Na archívnej snímke z 30. novembra 2018 ľudia kráčajú po ceste s názvom Vine Road na kopci pri meste Wasilla, ktorá popraskala a zvlnila sa v dôsledku zemetrasenia. / TASR (AP)

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo v noci na stredu miestneho času Aljašský polostrov. Zároveň bolo vydané varovanie pred cunami v okruhu do 300 kilometrov od jeho epicentra. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Podľa americkej geologickej služby USGS sa hypocentrum zemetrasenia nachádzalo v hĺbke približne 28 kilometrov. Lokalizované bolo vo vzdialenosti zhruba 800 kilometrov juhozápadne od mesta Anchorage a približne 96 kilometrov juhovýchodne od odľahlej osady Perryville.

Hlavný otras bol zaznamenaný v stredu o 08.12 h SELČ. Záchvevy zeme bolo cítiť vo vzdialenosti stoviek kilometrov od epicentra. Výstraha pred cunami platí pre Aljašský polostrov a juh amerického štátu Aljaška. Informácie o škodách na majetku či zranených doteraz nie sú k dispozícii, napísala agentúra DPA.

Aljaška sa nachádza v oblasti tzv. Ohnivého kruhu — podkovovitého reťazca vulkanických pohorí, tektonických zlomov a oceánskych priekop, ktorá obkolesuje Tichý oceán. V roku 1964 tam pri zemetrasení s magnitúdou 9,2 — vôbec najsilnejšieho v Severnej Amerike — prišlo o život viac ako 250 ľudí. Toto zemetrasenie vyvolalo cunami, ktoré zasiahlo Aljašský záliv, západné pobrežie USA a štát Havaj.

Havária vojenského vrtuľníka v Kolumbii si vyžiadala najmenej deväť obetí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info