HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Lídri EÚ prijali záchranný balík po pandémii koronavírusu aj rozpočet

Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo), generálny tajomník Jeppe Tranholm Mikkelsen (vpravo) a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na samite EÚ v Bruseli, v utorok 21. júla 2020. / SITA (Stephanie Lecocq, Pool Pool prostredníctvom AP)

Lídri EÚ dosiahli na mimoriadnom summite v Bruseli v utorok nadránom dohodu o záchrannom balíku pre ekonomiky po pandémii koronavírusu a o rozpočte Únie na obdobie rokov 2021-2027 – v bezprecedentnej celkovej výške 1,82 bilióna eur. Informovali o tom zdroje EÚ, na ktoré sa odvolali tlačové agentúry AP, Reuters a AFP.

Lídri 27-členských štátov EÚ nakoniec našli zhodu, po štyroch dňoch a štyroch nociach rokovaní. Súhlasili s fondom obnovy po pandémii vo výške 750 miliárd eur, ktoré si vo forme nenávratných grantov a výhodných pôžičiek rozdelia krajiny tvrdo zasiahnuté pandémiou. Okrem toho lídri dosiahli aj dohodu o sedemročnom rozpočte EÚ vo výške jedného bilióna eur.

Najprv mali granty podľa pôvodného návrhu dosahovať 500 miliárd eur, ale po ostrom nesúhlase tzv. šetrných štátov bola táto suma znížená na 390 miliárd eur.

„Toto je historický deň pre Európu,“ uviedol vo vyhlásení francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Slušné Slovensko oslavuje premiéra

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info