HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA SLOVENSKO

Dojem, ktorý Matovič zanechal v Bruseli, je podľa Fica čistá katastrofa

Znovuzvolený predseda strany Robert Fico počas tlačovej konferencie po skončení pracovného snemu strany SMER - sociálna demokracia. Bratislava, 18. júl 2020. Foto: SITA/Jana Birošová

„Všetci sa ma pýtajú: preboha, to čo za šaša ste sem poslali?,“ povedal Robert Fico na margo Matovičovho rokovania v Bruseli.

Úroveň zastupovania záujmov Slovenska na samite lídrov EÚ sa podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica výrazne znížila. „Všetci sa ma pýtajú: preboha, to čo za šaša ste sem poslali? Nevie žiadny jazyk, chodí tu po kútoch, fotí sa s policajtmi, nič nevybavuje, do ničoho sa nestará. Nerozumieme, ako sa takto mohla znížiť úroveň zastupovania záujmov Slovenskej republiky na tak významnom samite, ktorý sa týka peňazí. A keď ide o peniaze, ide o veľa,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii Fico. Dojem, ktorý Matovič zanechal v Bruseli, je podľa Fica čistá katastrofa.

AKTUALIZOVANÉ: Slovensko má podľa Matoviča v najbližších siedmich rokoch z EÚ k dispozícii viac ako 34 miliárd eur

Strana Smer-SD si podľa slov Roberta Fica analyzovala závery summitu. A ak niekto uhral niečo na samite, tak to boli podľa neho Česi, Maďari a tzv. F4 (Dánsko, Rakúsko, Švédsko a Holandsko – pozn. red.), pretože rokovali. Maďari a Česi napríklad dostanú viac peňazí, ako bolo pôvodne navrhnuté. Matovič sa nemal podľa Fica dištancovať od Poľska a Maďarska v tejto téme. „Takto sa susedia a dobrí priatelia neopúšťajú. Minimálne bolo treba s nimi rokovať,“ uviedol Fico.

Pôvodne malo byť 750 mld. eur rozdelených tak, že 500 mld. eur malo ísť na granty a 250 mld. eur na pôžičky. Matovič podľa Fica ustúpil a výsledok je taký, že 390 mld. eur budú granty a 360 mld. eur budú pôžičky. Slovensko len tu prišlo podľa neho o stovky miliónov eur, ktoré mohlo dostať cez grantovú schému.

„Takto si to budeme musieť požičiavať,“ doplnil Fico. Slovensko by dokopy malo dostať približne 26,1 mld. eur. Ale 8 mld. eur bude Slovensko platiť podľa Fica ako odvody do rozpočtu EÚ a 5,1 mld. eur bude musieť dať ako príspevok na splatenie investičného úveru. „Slovensko patrí do veľmi malej skupiny krajín, ktoré dostanú menej, ako bol pôvodný návrh,“ dodal Fico.

Lídri EÚ prijali záchranný balík po pandémii koronavírusu aj rozpočet

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info