HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Módna návrhárka Westwoodová verejne žiada prepustenie Assangea

Britská módna návrhárka Vivienne Westwoodová protestuje proti vydaniu zakladateľa Wikileaks Juliana Assangea na trestné stíhanie do USA pred budovou súdu 21. júla 2020 v Londýne. / TASR (AP)

Britská módna návrhárka Vivienne Westwoodová v utorok sama protestovala za prepustenie Juliana Assangea. Urobila tak zvnútra nadrozmernej vtáčej klietky, ktorá mala predstavovať momentálnu situáciu väzneného zakladateľa organizácie WikiLeaks. Informovala o tom agentúra DPA.

Westwoodová skandovala slová „Ja som Julian Assange“ pred trestným súdom Old Bailey v Londýne. Oblečená bola v žiarivo žltom kostýme, ktorý mal pripomínať kanárika. Kedysi tieto malé vtáky používali baníci ako systém včasného varovania pred nedostatočnou prítomnosťou kyslíka a v angličtine sa fráza „kanárik v klietke“ používa na vystríhanie pred nebezpečenstvom.

„Julian je bojovníkom za slobodu… Toto je sprisahanie vytvorené na to, aby ho chytili do pasce, potrestali ho a jeho prípad poslúžil ako príklad všetkým novinárov, aby sa nikdy nepokúšali odhaliť pravdu o Amerike,“ povedala Westwoodová.

USA rozšírili obžalobu voči Julianovi Assangeovi

Assange sa v súčasnosti nachádza v londýnskej väznici Belmarsh. USA žiadajú jeho vydanie na základe obvinení zo spolupráce s niekdajšou analytičkou americkej rozviedky Chelsea Manningovou s cieľom získať prístup do počítačov amerického ministerstva obrany.

Americké ministerstvo spravodlivosti v júni ohlásilo novú žalobu proti Assangeovi a jeho stránke WikiLeaks – obvinený je z náboru hackerov s cieľom získať utajené informácie, čo je v rozpore s americkým zákonom o špionáži, píše DPA.

Pojednávanie o Assangeovom vydaní sa na súde v Londýne obnoví v septembri. Právnici 46-ročného Austrálčana hovoria, že obvinenia sú „politicky motivované“. Britská polícia zatkla Assangea v apríli 2019 na ekvádorskej ambasáde v Londýne. Policajti zasiahli hneď po tom, ako mu Ekvádor zrušil status žiadateľa o azyl a ukončili tak jeho sedemročný pobyt na veľvyslanectve.

Sudca nariadil prepustiť Assangeovho komplica z väzenia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info