HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Súčasťou dôkazov v kauze vraždy Kuciaka sú aj dokumenty o registrácii strany Cieľ Mariana K.

Marian. K. Foto: AP Photo/Petr David Josek/SITA

Súčasťou dôkazov v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka sú aj dokumenty k registrácii strany Cieľ, čo bol pripravovaný politický subjekt obžalovaného Mariana K. Ako vyplýva z dokumentov, ktoré Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku zaslalo ministerstvo vnútra, prípravný výbor na čele s vtedajším kamarátom Mariana K. Petrom Tóthom oznámil v júli 2017 rezortu vnútra začiatok zberu podpisov.

Na zbere sa pritom podieľala aj obžalovaná Alena Zs. Podpisy spolu s návrhom na registráciu strany prípravný výbor podal 25. januára 2018. Začiatkom februára toho roku ministerstvo vnútra vzhľadom na počet neúplných a nečitateľných údajov signatárov registráciu strany odmietlo. Podľa dokumentácie začal iný prípravný výbor za účelom založenia strany Cieľ podpisy zbierať aj v roku 2019. Podľa obžalovaného Mariana K. s ním táto aktivita nemá nič spoločné. „To je niekto úplne iný,“ povedal na súde.

Podľa oboznámených hodnotení obžalovaných z ústavov, kde vykonávajú väzbu Alena Zs. a Tomáš Sz., plnia požiadavky a príkazy personálu. U Mariana K. posudok konštatuje niekoľko porušení pravidiel, vrátane prechovávania nepovolenej veci. Podľa obžalovaného sa jednalo o jeho vlastné rúško, ktoré mu bolo odobraté.

Náš prístup bude ľudový, nie salónny. V tom je tá rustikálnosť, hovorí podpredseda strany SMER-SD Blaha

Pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka pokračuje na Špecializovanom trestnom súde vo štvrtok 23. júla.

Obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a v prípade ďalších skutkov sú podnikateľ Marian K., jeho známa Alena Zs. a bývalý policajt Tomáš Sz. Všetci traja svoju vinu popierajú. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav M., ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú a v roku 2016 podnikateľa Petra Molnára.

Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Prokurátor sa voči verdiktu odvolal, keďže pre Miroslava M. žiadal 25-ročný trest. V tejto veci teda bude rozhodovať ešte Najvyšší súd SR.

Kollárov nominant by mal rozhodovať o stovkách miliónov eur, koaliční partneri vyšli s kritikou

Účasť na vražde novinára priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info