fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Krajniak spúšťa projekt na podporu zamestnávania mladých

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. FOTO TASR - Martin Baumann

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR postupne začína s realizáciou projektov, ktoré sú zamerané na podporu zvyšovania kvalifikácie a aktivity mladých nezamestnaných.

Spolu s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny preto rezort štartuje projekt „Praxou k zamestnaniu 2“, vďaka ktorému podporí vytvorenie približne 1 000 pracovných miest pre mladých bez praxe.

Zamestnávatelia, ktorí majú záujem zamestnať mladého nezamestnaného do 29 rokov a poskytnúť mu prax, môžu na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny požiadať o finančný príspevok na jeho mzdu, aj mentorovanie. „Podmienkou je, že pre neho vytvoria nové pracovné miesto na minimálne šesť mesiacov, resp. na dobu neurčitú, pričom finančné príspevky na toto pracovné miesto budú poskytované najviac deväť mesiacov,“ uvádza sa v tlačovej správe ministerstva práce a sociálnych vecí.

Príspevok na mzdu zamestnanca dosiahne 95 % celkovej ceny práce, maximálne do výšky 784,16 eura. Na každého mentora môže zamestnávateľ dostať najviac 98,02 eura. Úrad prispeje aj na osobné ochranné pracovné prostriedky, pracovné pomôcky či náradie, a to najviac 71,92 eura.

Gröhling smeroval za deťmi z havarovaného autobusu, mal im otvoriť tábor

„Zamestnávateľ si môže takto vyškoliť zamestnanca presne podľa svojich predstáv a následne mu ponúknuť trvalé miesto. A mladý človek získa prax, nové vedomosti aj zručnosti. Je to win-win situácia pre zamestnávateľa, zamestnanca aj štát,“ povedal o projekte minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Šéf rezortu chce podporiť aj aktivitu mladých nezamestnaných do 29 rokov pri hľadaní práce. Ak si sami nájdu zamestnanie, môžu požiadať úrad práce o finančný príspevok k mzde. Prvých šesť mesiacov v zamestnaní dostanú každý mesiac 126,14 eura, ďalších šesť mesiacov 63,07 eura. „Týmto budú motivovaní pracovať aj za nižšiu mzdu, ktorá ich doteraz mohla odrádzať od nástupu do zamestnania,“ tvrdí ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Mladí, ale aj iné skupiny evidovaných nezamestnaných, ktorí si nevedia nájsť prácu, môžu využiť aj príspevok na rekvalifikáciu. Poskytovateľa kurzu si vyberú sami a ak úrad vzdelávanie schváli, náklady na kurzovné uhradí priamo poskytovateľovi. Nezamestnanému poskytne príspevok na cestovné a stravné. Úrady práce majú na rekvalifikácie vyčlenených 17,3 mil. eur.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info