Pokračuje súdny proces s premiérom Netanjahuom
19 | 07 | 2020 I Imrich Kovačič / TASR

V Jeruzaleme pokračoval v nedeľu súdny proces s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý je obvinený z podvodu, prijímania úplatkov a zneužitia dôvery, píše agentúra AP.


Netanjahu sa na jeruzalemskom súde neukázal. Pojednávanie malo stanoviť najmä procesné záležitosti a ďalší postup v prípade. Súd rozhodol, že proces dokazovania sa začne v januári a bude prebiehať trikrát do týždňa. Premiér by sa mal pojednávaní zúčastniť osobne.  Žalobu voči nemu vzniesli oficiálne v januári, začiatok procesu však z pôvodného termínu 17. marca odložili vzhľadom na pandémiu. Pred troma sudcami by mali vypočuť viac ako 300 svedkov.

Premiér údajne prijal drahé dary a pokúsil sa vylepšiť svoj mediálny obraz tým, že bohatým podnikateľom a mediálnym magnátom ponúkal politické a ekonomické výhody. Netanjahu vinu odmieta a tvrdí, že ide o politicky motivované trestné stíhanie s cieľom zbaviť sa ho ako vplyvného politika. Ak by Netanjahua uznali za vinného z úplatkárstva, hrozil by mu trest do desať rokov väzenia. Za podvod a porušenia dôvery by bol maximálny trest tri roky.

Len 11 dní pred nedeľným pojednávaním odstúpil jeden z právnikov, ktorý mal Netanjahua zastupovať. Podľa denníka The Times of Israel advokát Micha Fetman uviedol, že jeho rozhodnutie súvisí s verdiktom štátneho kontrolného výboru. Ten nevyhovel Netanjahuovej žiadosti, aby mohol prijať takmer tri milióny dolárov od amerického obchodníka Spencera Partricha na pomoc pri financovaní svojej právnej obrany.

V Sýrii sa konajú parlamentné voľby
Sýrčania v nedeľu rozhodujú o novom zložení parlamentu v čase, keď vláda v Damasku zápasí s medzinárodnými sankciami a upadajúcou ekonomikou po tom, ako opätovne dobyla veľké časti vojnou zdevastovanej krajiny. Čítať ďalej
19 | 07 | 2020 | Imrich Kovačič / TASR