HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR ZAHRANIČIE

Nová teória o pôvode vody na Zemi poukazuje na organickú hmotu

Ilustračné foto / Pixabay

Vedci zistili, že je možné vyrábať vodu zohrievaním medzihviezdnej organickej hmoty, čo vedie k teórii, že život z vesmíru bol príčinou vody na Zemi, čím sa spochybňuje myšlienka, že pochádza z ľadu, informuje portál RT.

Voda je nevyhnutná pre život na Zemi; bez rozpustných vlastností by chemické reakcie, ktoré sú predpokladom života, nikdy nenastali.

Doteraz bola prítomnosť kvapalín na Zemi vysvetlená tým, že k nám dopadli ľadové kométy alebo meteority, ktoré obsahovali hydrosilikáty, ktoré sa tvoria mimo „snehovej línie“ – hranice, za ktorou môže v dôsledku nízkych teplôt kondenzovať ľad.

Niekoľko štúdií však tieto teórie odmieta, pričom to vysvetľujú tým, že ak by to tak bolo, dalo by sa očakávať, že oceány našej planéty by mali mať približne rovnaké chemické zloženie ako títo intergalaktickí návštevníci. Stručne povedané, nie.

Vedci použili superpočítač na výpočet atmosférických následkov pri veľkom náraze do planéty (VIDEO)

To neznamená, že záhada života na Zemi bola vyriešená – práve naopak. Ale teraz, vďaka novému výskumu na Hokkaidovej univerzite vedci zistili, že zahrievanie medzihviezdnych organických látok, známych ako „predkomutárne organické látky“, pri vysokej teplote, môže viesť k produkcii množstvu vody. Zistenia boli uverejnené v časopise Scientific Reports.

„Až doteraz sa venovalo oveľa menej pozornosti organickej hmote v porovnaní s ľadom a kremičitanmi,“ prehlásila planetárna vedkyňa Akira Kouchiová z Hokkaidovej univerzity.

To znamená, že teoreticky môže byť voda vytvorená vo vnútri snehovej línie, čo vysvetľuje potrebu komét alebo meteorov.

Tento týždeň okolo nás preletí ďalších päť asteroidov

Vedci objavili túto skutočnosť po postupnom zahriatí organických látok z 24 na 400 stupňov Celzia v tlakových podmienkach. Pri asi 400 stupňoch sa objavili kvapôčky vody.

Výsledky ukázali, že „medzihviezdna organická hmota vo vnútri snehovej línie je potenciálnym zdrojom vody na Zemi,“ poznamenala Kouchiová a dodala, že vzorky z asteroidu Ryugu, ktoré Japonsko v súčasnosti ťaží, by mali pomôcť novú teóriu ešte viac upevniť.

„Všetci sme Marťania!“: Prieskumníci vesmíru sa snažia vyriešiť záhadu života na Marse

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info