HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Ruská vakcína proti Covid-19 vstupuje do záverečnej fázy testovania

vakcína covid rusko
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Druhá fáza testov ruskej vakcíny proti koronavírusu sa skončí 3. augusta, potom bude okamžite nasledovať tretia medzinárodná fáza. Ak bude test úspešný, môže to byť prvá efektívna vakcína proti Covid-19, ktorá sa bude sériovo vyrábať, informuje portál RT.

Vakcína, ktorú vyvinul epiteemiologický inštitút Gamalei v Moskve v spolupráci s ministerstvom obrany, čoskoro začne klinické skúšky v zahraničí.

„Tretia fáza sa bude konať nielen v Rusku, ale aj v mnohých ďalších krajinách,“ prehlásil Kirill Dmitriev, šéf spoločnosti Russian Direct Investment Fund (RDIF), počas online tlačovej konferencii. „Prijatie regulačného súhlasu na začatie používania ruskej vakcíny očakávame v auguste až septembri.“

Imunita po prekonaní koronavírusu je už za pár mesiacov fuč

Dmitriev tiež vysvetlil, že Rusko plánuje v roku 2020 vyrobiť na domácom trhu 30 miliónov dávok očkovacej látky, pričom potenciálnych 170 miliónov sa vyrobí v zahraničí. RDIF v súčasnosti rokuje so Saudskou Arábiou o zvýšení výrobnej kapacity.

V rozhovore pre agentúru Reuters, šéf RDIF označil domáci ruský produkt za „možno prvú vakcínu schválenú na svete“.

15. júla ruské ministerstvo obrany oznámilo, že po 28 dňoch štúdie nezažili žiadni očkovaní jedinci „závažné nepriaznivé vedľajšie účinky, zdravotné ťažkosti, komplikácie alebo nežiaduce reakcie“.

Zvyšuje náchylnosť na koronavírus farba pleti a nedostatok vitamínu D?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info