fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Invázia pokračuje“: ďalších 90 migrantov priplávalo na pláž v Doveri

Ilustračné foto: FOTO TASR/AP

Ministerka vnútra Priti Patelová sa pokúsila preniesť vinu za migrantskú krízu lodí v Lamanšskom prielive na jej francúzskych kolegov, keďže odmietli otočiť lode len pár metrov od pobrežia Francúzska. Výsledkom toho je, že takmer 100 migrantov úspešne dorazilo na britské pobrežie.

V stredu, v skorých ranných hodinách priplávalo z Francúzska na anglické pobrežie do prístavu Dover   takmer 100 nelegálnych migrantov. Priviezla ich Royal National Lifeboat Institution (RNLI) a British Border Force, píše breitbart.com.

Od začiatku roka bolo na pobrežie oficiálne privezených viac ako 2 658 nelegálnych migrantov. Toto číslo sa však určite zmení po tom ako sa započítajú migranti, ktorí prišli na Britské brehy v stredu. V roku 2019 prišlo do Veľkej Británie celkovo 1 890 migrantov. Predseda Brexit Party, Nigel Farage poukazoval na to , že „invázia pokračuje“ a tvrdí, že „90 už dorazilo do Doveru. Loď pristála na pláži v Hastingse a na úteku je viac ako 30 nelegálnych migrantov.“

Na virtuálnom stretnutí Výboru pre vnútorné záležitosti ministerka vnútra, Priti Patelová pripustila, že s týmito malými loďami majú „závažný problém“. Patelová povedala, že „viedla ťažké rokovania so svojím francúzskym kolegom, dokonca sa pozerala na zásahy na mori, pretože francúzske úrady v súčasnosti nezachytávajú ( žiadne ) lode na mori“.

Ruskí hackeri sa pokúšajú odcudziť údaje z vývoja koronavírusovej vakcíny

Ministerka vnútra uviedla, že cieľom britskej vlády je „prelomiť túto cestu“ pre nelegálnu migráciu, pričom uviedla, že jediným uskutočniteľným riešením je zadržať a vrátiť migrujúce lode späť do Francúzska. „Chceme prerušiť túto trasu, chceme ju urobiť nefunkčnou, a podľa môjho názoru jediný spôsob, ako to môžeme urobiť, je zachytiť a vrátiť lode späť do Francúzska,“ uviedla Patelová. „A tým myslím lode, ktoré sú len 230 metrov od francúzskeho pobrežia,“ poznamenala a dodala: „Mám pocit, že na francúzskej strane by mohli byť prísnejšie donucovacie opatrenia – oni ma to počuli povedať.“

Na otázku výboru, či francúzske imigračné úrady majú právomoc zadržať lode vo francúzskych teritoriálnych vodách, Patelová uviedla: „To je určite tak, a to je to, čo sa snažíme dosiahnuť Zdieľame ( s Francúzskom ) právnehe  poradenstvo… v prípade námorných zákonov.“

Francúzska vláda nielenže odmietla zadržať lode migrantov, ale v máji ich aktívne doprovádzali cez Lamanšský prieliv do britských teritoriálnych vôd, kde boli natočení ako odovzdávali migrantov britským pohraničným silám.

Medzinárodné námorné zákony nezabránili bývalému austrálskemu premiérovi Tonymu Abbottovi úspešne ukončiť nelegálnu migráciu lodí do Austrálie. V rámci svojej politiky, zavedenej v roku 2013, boli migranti na lodiach zadržaní na mori a vrátení späť do krajiny pôvodu alebo privezení do zahraničných spracovateľských stredísk pre azyl, ktoré sa nachádzali v tretích krajinách.

Britská vláda obvinila Rusko zo zasahovania do vlaňajších pralamentných volieb

„Musíte byť pevní, aby ste boli spravodliví, musíte byť tvrdí aby ste boli milí, a najláskavejšou vecou, ktorú by sme mohli urobiť, je ukončenie obchodu s ľuďmi. To znamená, že hneď ako narazíte na pašerácku loď, zastavíte ju a odveziete späť na miesto, odkiaľ prišla, “povedal Abbott v júni.

Trump hovorí, že americkou políciou je zabitých „viac bielych ľudí“ ako černochov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info