HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR SLOVENSKO

Hladina železa v krvi môže byť kľúčom k spomaleniu starnutia

Ilustračné foto / Pixabay

Vedci pomocou genetických údajov od viac ako milióna ľudí zistili, že iba desať oblastí genómu, ktoré sú  zodpovedné za metabolizáciu železa v krvi, môžu byť kľúčom k dlhšiemu a zdravšiemu životu, informuje portál RT.

Medzinárodná štúdia starnutia, ktorú vypracovali vedci z University of Edinburgh a Inštitútu Maxa Plancka pre biológiu v Nemecku, sa zamerala na tri miery starnutia: životnosť, roky života bez choroby a dlhovekosť.

Vedci zistili, že udržanie zdravej hladiny železa v krvi by mohlo byť kľúčom k dlhšiemu a zdravšiemu životu. Každý extrémny obsah železa v krvi je v korelácii s chorobami, ako sú Parkinsonova choroba a choroba pečene.

Súbor údajov obsahoval ekvivalent 1,75 milióna životov alebo viac ako 60 000 ľudí s extrémne dlhou životnosťou a gény spojené s metabolizmom železa boli v analýze všetkých troch meraní starnutia nadmerne zastúpené.

Boj o život ako z hororu: Do matky sa zahryzol žralok, tá mu vrazila päsť do oka!

Vedci použili štatistickú metodológiu známu ako Mendelianova randomizácia na potvrdenie svojich zistení a zdá sa, že gény za metabolizáciou železa zohrávajú úlohu v zdravšom a dlhšom živote bez výskytu chorôb.

Tieto zistenia by mohli urýchliť vývoj liekov a liekov proti starnutiu v boji proti chorobám spojeným s vekom, ako sú srdcové choroby, demencia a rakovina, a tým predĺžiť zdravé roky života a zlepšiť ich celkovú kvalitu.

Navrhovanie liečiva, ktoré by mohlo napodobňovať vplyv týchto génov, by mohlo prekonať niektoré z účinkov procesu starnutia.

„Tieto zistenia sú veľmi úžasné, pretože dôrazne naznačujú, že vysoké hladiny železa v krvi znižujú naše zdravé roky života a udržiavanie týchto hladín pod kontrolou by mohlo zabrániť poškodeniu spôsobenému vekom,“ uviedol Dr. Paul Timmers z Usher Institute v University of Edinburgh a dodal, že zistenia môžu pomôcť vysvetliť súvislosť medzi vysokou spotrebou červeného mäsa a chorobami, ktoré sú spojené s vekom, ako napríklad srdcové choroby.

Imunita po prekonaní koronavírusu je už za pár mesiacov fuč

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info