fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Dostupnosť liekov by sa mohla zlepšiť, diskutovali o tom ministri zdravotníctva EÚ

ilustračné foto, pixabay

Dostupnosť liekov by sa mohla zlepšiť. Aj touto témou sa na štvrtkovej videokonferencii zaoberali zástupcovia rezortov zdravotníctva Európskej únie (EÚ).

„Ministri diskutovali o tom, ako by mohla EÚ posilniť svoju suverenitu v oblasti dostatku medicínskych produktov aj prostredníctvom Farmastratégie, ktorú momentálne pripravuje Európska komisia,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Výroba účinných látok pre základné lieky sa totiž čoraz viac sústreďuje mimo EÚ do tretích krajín. V niektorých prípadoch sa obmedzuje len na niekoľko málo výrobných miest.

Minister Krajčí na videokonferencii zdôraznil, že akékoľvek stimuly pre farmapriemysel musia na jednej strane odrážať potreby trhu, na druhej však musia byť prínosné pre pacientov. Trval na tom, aby farma stratégia zahŕňala dlhodobé riešenia problémov v dodávateľskom reťazci spojené s výrobou účinných látok, ako aj spravodlivú distribúciu vakcín.

Šéfovia prokuratúr si udelili lukratívne tisícové odmeny!

Všetky navrhované aktivity pritom musia podľa ministra rešpektovať národné kompetencie členských štátov. Ak budú podľa neho členské štáty konať spoločne, bude sa dať lepšie zabrániť nedostatkom medicínskych produktov. „Práve z tohto dôvodu potrebujeme lepší dialóg so zúčastnenými stranami a pravidelné mapovanie situácie zo strany Európskej liekovej agentúry aj národných liekových agentúr,“ dodala hovorkyňa rezortu.

Štvrtková videokonferencia ministrov zdravotníctva EÚ nahradila Neformálnu radu ministrov zdravotníctva, ktorá sa mala pôvodne uskutočniť v Bonne. Zástupcovia rezortov diskutovali aj o dopade pandémie COVID-19 či posilnení mandátu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info