HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA vyslali k pobrežiu Venezuely bojovú loď s cieľom zaručiť slobodu plavby

Ilustračná fotografia USS Pinckney v Tichom oceáne z 12. apríla 2017, / SITA (Petty Officer 3. triedy Deanna C. Gonzales / Námorníctvo USA prostredníctvom AP)

Americké vojenské námorníctvo vyslalo v stredu k pobrežiu Venezuely bojovú loď v reakcii na nadmerné nároky Caracasu v medzinárodných vodách, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

Južné veliteľstvo ozbrojených síl Spojených štátov (USSOUTHCOM) oznámilo, že do oblasti vyslalo torpédoborec USS Pinckney triedy Arleigh Burke s cieľom zabezpečiť právo slobodnej plavby.

Americké vojenské námorníctvo 23. júna k pobrežiu Venezuely vyslalo torpédoborec USS Nitze, pripomína AFP. Táto loď podľa námorníctva pôsobila v medzinárodných vodách vo vzdialenosť väčšej ako 12 námorných míľ (22,2 kilometra) od pobrežia, čo je v súlade s medzinárodným právom.

Protiprávny režim venezuelského prezidenta Nicolása Madura si podľa USSOUTHCOM neprávom uplatňuje nadmerné nároky v medzinárodných vodách.

Spojené štáty budú podľa veliteľa Južného veliteľstva admirála Craiga Fallera uplatňovať právo slobodnej plavby. Washington neuznáva Madura ako právoplatného prezidenta Venezuely a podporuje lídra opozície Juana Guaidóa, ktorý sa v januári 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny.

Priaznivci Trumpa menia názor: „Radšej by som volil tuniakový sendvič.“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info