HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ochutené mliečne výrobky podávané na školách budú obsahovať menej cukru

Ilustračné foto - TASR

Ochutené mliečne výrobky podávané na školách budú obsahovať menej cukru. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní pomoci na dodávanie a distribúciu ovocia, zeleniny, mlieka a výrobkov z nich pre deti a žiakov v školách, ktorý dnes schválila vláda s pripomienkou.

Kým aktuálne môžu mliečne výrobky podávané na školách obsahovať šesť percent cukru alebo medu, od školského roku 2021/2022 to bude maximálne päť percent. Návrh novely zákona pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).

MPRV zároveň aktualizovalo zoznam potravín, na ktoré bude školám poskytovať finančnú pomoc z prostriedkov Európskej únie (EÚ). Zoznam bude po novom obsahovať celkovo 44 neochutených mliečnych výrobkov, 11 ochutených mliečnych výrobkov a 17 druhov ovocia a zeleniny, na nákup a distribúciu ktorých môžu školy získať finančnú podporu.

Novela zákona zároveň zavádza možnosť posúvať začiatok prvého a koniec tretieho realizačného obdobia, teda období, kedy je školám poskytovaná finančná pomoc na dodávanie ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov. Ak by napríklad v budúcnosti v dôsledku mimoriadnej situácie došlo k predĺženiu školského roka do 30. júla, MPRV bude môcť poskytnúť školám finančnú pomoc na nákup ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov aj v júli.

Vláda neodkúpi Národný futbalový štadión, padnú aj trestné oznámenia!

Doteraz platná legislatíva totiž počítala so striktne vymedzeným trvaním školského roka od začiatku septembra do konca júna. MPRV by tak v prípade predĺženia školského roka nemohlo školám poskytnúť financie.

Program Školské ovocie a zelenina odštartoval na podnet EÚ v školskom roku 2009/2010. Jeho zriadenie bolo reakciou na znižovanie produkcie a spotreby ovocia a zeleniny v krajinách EÚ. Únia preto v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky pripravila reformu jednotnej organizácie poľnohospodárskych trhov v sektore ovocia a zeleniny.

V auguste 2017 sa program spojil s programom Školské mlieko do jedného právneho rámca. Do programov sa môžu zapojiť základné školy a školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Na každý druh ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov poskytuje MPRV školám zapojeným do programov finančnú pomoc vo výške 80 percent. Zvyšných 20 percent ceny uhrádza škola alebo žiak.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info