Slovensko získa z EÚ viac ako 20 miliárd eur, vláda by nemala vyčkávať s reformami, tvrdí prezidentka
10 | 07 | 2020 I SITA

Prezidentka Zuzana Čaputová upozornila na to, že Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou schopnosťou čerpať eurofondy. Urobila tak pri príležitosti prijatia slovenských europoslancov v Grassalkovičovom paláci, kde sa stretla s tými, ktorí sa podpísali pod výzvu „Slovensko stojí pred historickou šancou“.


Hlava štátu tiež uviedla, že úlohou vlády je do konca októbra predložiť zoznam priorít a reformný plán na využitie prostriedkov z Fondu obnovy v predpokladanej výške osem miliárd eur. Celkovo Slovensko v najbližších rokoch získa z Európskej únie (EÚ) viac ako 20 miliárd eur.

„Nemôžeme si dovoliť strácať čas, pretože podobná príležitosť sa v najbližších rokoch nezopakuje. Patríme medzi krajiny s najnižšou schopnosťou čerpať eurofondy a mnohokrát aj s otáznou využiteľnosťou,“ zdôraznila prezidentka s tým, že Slovensko stojí pred úlohou vyčerpať výrazne viac prostriedkov.

Čaputová priblížila, že medzi prioritami, ktoré sa v diskusii s poslancami objavovali, boli predovšetkým otázky súvisiace s klimatickou zmenou, podporou vedy, výskumu a vzdelávania, podpory zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, ale aj odstraňovanie starých environmentálnych záťaží, energetiky a celkovej zmeny skladby priemyslu smerom viac k inovatívnej a zelenej ekonomike. „Nad tým všetkým je však potreba reformy právneho štátu, pretože bez vyššej vymožiteľnosti práva nám ani reformy v jednotlivých segmentoch spoločnosti nepomôžu k očakávanej zmene,“ pripomenula.

Kolíková chce zrušiť sudcovskú imunitu, nechce však trestať právny názor
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) chce z ústavy vyňať ustanovenie o sudcovskej rozhodovacej imunite, nechce ich však trestať za právny názor. Zrušiť chce aj nutnosť súhlasu Ústavného súdu na väzobné stíhanie sudcov. Uviedla to na... Čítať ďalej
10 | 07 | 2020 | TASR


Prezidentka tiež vysvetlila, že úlohou vlády je do konca októbra predložiť zoznam priorít a reformný plán na využitie prostriedkov z Fondu obnovy v predpokladanej výške osem miliárd eur, ktoré prispejú k tomu, aby bola slovenská spoločnosť zelenšia, digitálnejšia a inovatívnejšia. Rovnako dôležitou úlohou je podľa nej pripraviť mechanizmus ich prerozdelenia, aby bol rýchlejší a flexibilnejší, ako je tomu pri čerpaní eurofondov dnes.

„Do procesu európskej pomoci potrebujeme zapojiť najlepšie mozgy – aby pripravovali jednotlivé reformy, aby urýchlili procesy čerpania prostriedkov, ale aj aby predkladali zmysluplné projekty. Dnes, v čase koronakrízy sa na Slovensko vracia veľa šikovných ľudí, ktorí majú skúsenosti aj vlastný kapitál, a je len na nás, či ich tu dokážeme udržať, alebo zase odídu do sveta,“ povedala.

Čaputová tiež konštatovala, že ju teší názor slovenských europoslancov, podľa ktorých je dnes Slovensko v Európe vnímané pozitívne. „Dôležité pre budúcnosť však je, aby sme boli ešte čitateľnejší a spojenectvá hľadali na hodnotovej báze naprieč EÚ a aj mimo V4,“ uzavrela s poďakovaním europoslancom za ich iniciatívu a aj za to, že v téme európskej pomoci sa dokážu spájať naprieč politickým spektrom.

Tému duševného zdravia treba naliehavo riešiť, pripravujeme reformu, tvrdí Krajčí
Tému duševného zdravia potrebuje spoločnosť naliehavo riešiť, upozorňuje minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Avizuje preto reformu, ktorej cieľom je rozvíjať komunitnú psychológiu. Čítať ďalej
10 | 07 | 2020 | TASR