fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prírode blízke hospodárenie v lesoch je liekom pre rozpad smrečín, tvrdí Mičovský

Ján Mičovský. FOTO - TASR

Prírode blízke hospodárenie v slovenských lesoch (PBHL) je liekom pre rozpad smrečín. Vzorom pre Slovensko môže byť v tomto smere starostlivosť o lesy vo Švajčiarsku, Slovinsku, Nemecku alebo Rakúsku.

„PBHL zadržiava vodu v krajine, pozitívne ovplyvňuje klímu, nevysušuje pôdu a chráni vzácnu lesnú pôdu,“ uviedol to v piatok minister pôdohospodárstva SR Ján Mičovský, ktorý navštívil Oravu ako územie známe práve rozpadom smrečín.

Smreky hynú, pretože sa mení klíma, otepľuje sa, podkôrny hmyz im ubližuje a veľký vplyv majú podľa rezortu pôdohospodárstva aj emisie a vietor. Bojovať proti tomuto stavu sa dá chémiou, ktorú Slováci podľa agroministerstva nechcú, alebo aktívnym manažmentom PBHL. Počas piatkového výjazdu si prítomní pozreli typický oravský rozpad smrečín, ale aj svetielko nádeje – lesné porasty v katastrálnom území Oravskej lesnej. A práve tento kúsok Oravy je známy krásnym diferencovaným lesom bohatým na dreviny.

Dôvodom tohto lesa je podľa Mičovského PBHL, ktoré kopíruje procesy pralesa a je súčasťou moderného lesníctva. Jeho výsledkom je veľa stromov a málo holín. Ťažba dreva nevyhnutne patrí k starostlivosti o lesy. Avšak prírode najbližší je výberkový spôsob ťažby: lesník vyberá strom z lesa individuálne a šetrne s kvalitnou technikou. Problémom PBHL je však premnožená zver, ktorá ničí mladé stromčeky. Riešením je podľa agroministra znižovanie stavov raticovej zveri, čo bude súčasťou novely zákona o poľovníctve.

Tému duševného zdravia treba naliehavo riešiť, pripravujeme reformu, tvrdí Krajčí

„Z celkovej výmery lesov na Slovensku (2 mil. ha) sú len približne 2 %, ktoré využívajú PBHL. Dôvodom sú hlavne financie, keďže PBHL je finančne náročnejšie. Je nevyhnutné dofinancovať lesné hospodárstvo. Územie Odštepného závod Námestovo je vhodným príkladom správneho hospodárenia v lese. Dôležitou skutočnosťou je aj ustálená populácia hlucháňa hôrneho v tomto území, ktorému takýto typ lesa vyhovuje. Jeho biotop pozostáva zo živých smrekov a čistiniek, starých aj nových stromov. Nevyhovuje mu hustý les, v ktorom nemôže lietať,“ uviedol generálny

Na piatkovom terénnom stretnutí tiež prítomní odborníci z Národného lesníckeho centra prezentovali moderné lesnícke technológie, ktoré dokážu rýchlo identifikovať choré stromy. Vďaka nim môže lesník včas zasiahnuť a vytiahnuť z lesa infikovaný strom a zabrániť tak rozpadu celého lesa. Ide hlavne o satelitné, letecké a dronové snímky.

Pojem „Prírode blízke hospodárenie v lesoch“ je v našom zákone ukotvený od roku 2019. Príkladov PBHL nájdeme u nás zatiaľ pomerne málo – ide o vybrané lokality v rámci Lesov SR š.p.: okres Gelnica, Námestovo, Prievidza, Brezno, Prešov; obecné lesy Stará Myjava a Veľký Folkmar, Mestské lesy Banská Bystrica a Košice. A to je aj dôvod prečo je v programovom vyhlásení vlády ukotvené zvýšenie podielu PBHL na Slovensku.

Kolíková chce zrušiť sudcovskú imunitu, nechce však trestať právny názor

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info