fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Starobnú penziu vyššiu ako priemernú hrubú mzdu malo vlani 3,4-tisíca ľudí

Ilustračné foto - SITA

 Ku koncu júna minulého roka dostávalo 3,4-tisíca penzistov starobný dôchodok presahujúci priemernú mzdu na Slovensku v sume 1 092 eur.

Uvádza sa to v správe o sociálnej situácii obyvateľstva SR za rok 2019, ktorú vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Pomer priemerného starobného dôchodku k priemernej hrubej mzde na Slovensku ku koncu vlaňajška predstavoval 42,2 %, čo je v porovnaní s rokom 2018 pokles o 1,7 percentuálneho bodu.

Priemerný starobný dôchodok na Slovensku na konci minulého roka dosiahol 460,40 eura. Tento druh dôchodku pritom poberalo 1 milión 88-tisíc osôb. Predčasný starobný dôchodok, ktorý ku koncu decembra vlaňajška dostávalo 13,2-tisíca penzistov, dosahoval v priemere 433,10 eura. Priemerný invalidný dôchodok bol na konci minulého roka na úrovni 275,50 eura. Sociálna poisťovňa pritom ku koncu vlaňajška evidovala 234,4-tisíca poberateľov invalidných dôchodkov.

Sociálna poisťovňa vyplácala ku koncu minulého roka takmer 1,7 milióna dôchodkových dávok. Oproti koncu roka 2018 sa počet vyplácaných dôchodkov zvýšil o 13,4-tisíca. Postarali sa o to starobné penzie, ktorých poisťovňa evidovala ku koncu vlaňajška o 19-tisíc viac. Naopak, v porovnaní s rokom 2018 mierne klesol počet vyplácaných invalidných, predčasných starobných, vdovských a sirotských dôchodkov.

Polícia vyhostila piatich Ukrajincov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info