fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Spotrebitelia môžu Volkswagen pre emisný škandál žalovať na súdoch vo svojej krajine

Ilustračné foto - TASR

Výrobcu automobilov, ktorého manipulované vozidlá sa predávajú v iných členských štátoch Európskej únie, možno žalovať na súdoch týchto štátov.

Rozhodol o tom Súdny dvor Európskej únie v súvislosti so žalobou, ktorú na nemeckého výrobcu áut Volkswagen pre manipulovanie s emisiami podalo rakúske Združenie na informovanie spotrebiteľov (VKI) na krajinskom súde v rakúskom Klagenfurte. Súdny dvor o tom informoval v správe, ktorú vo štvrtok poskytol agentúre SITA.

Združenie na informovanie spotrebiteľov navrhuje, aby Volkswagen zaplatil náhradu škody v sume vyše 3,6 mil. eur. Keďže Volkswagen sídliaci v nemeckom Wolfsburgu odmietol medzinárodnú právomoc rakúskych súdov, krajinský súd v Klagenfurte požiadal Súdny dvor EÚ o výklad nariadenia týkajúceho sa súdnej právomoci.

Strana Spolu podáva kvôli znečisteniu v Istrocheme trestné oznámenie

Podľa tohto nariadenia majú právomoc v zásade súdy členského štátu, v ktorom má bydlisko žalovaný.

„Vo veciach mimozmluvnej zodpovednosti však toto nariadenie priznáva osobitnú právomoc súdu miesta, kde sa škoda prejavila, a miesta, kde došlo k príčinnej udalosti, ktorá viedla k tejto škode. V dôsledku toho možno žalovaného žalovať podľa výberu žalobcu pred súdom jedného alebo druhého z týchto dvoch miest,“ uviedol v komuniké Súdny dvor EÚ.

Združenie na informovanie spotrebiteľov zažalovalo Volkswagen v mene 574 rakúskych spotrebiteľov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info