fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Peniaze z európskych zdrojov treba využiť na skvalitnenie života rómskych komunít na Slovensku, tvrdí Klus

Martin Klus. FOTO TASR - Jaroslav Novák

 Peniaze z európskych zdrojov treba využiť na skvalitnenie života rómskych komunít na Slovensku. Povedal to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) Marin Klus (SaS) po stretnutí so splnomocnenkyňou Vlády SR pre rómske komunity Andreou Bučkovou.

Hlavnými témami ich pracovného stretnutia boli detaily ďalšieho rozvoja vzájomnej spolupráce v ľudskoprávnej oblasti a možnosti využitia budúceho rozpočtu Európskej únie (EÚ) na roky 2021 až 2027 na integráciu rómskych komunít na Slovensku.

Podľa Klusa je spolupráca medzi rezortom diplomacie a Úradom splnomocnenkyne vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity (ÚSVRK) dlhodobo nadštandardná vo viacerých oblastiach.

„V rozvíjaní našich vzťahov chceme pokračovať aj naďalej. A to aj formou podpory prípadných sociálnych či vzdelávacích projektov financovaných z európskych zdrojov, ktoré by prispeli k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít na Slovensku,“ povedal Klus. Počas stretnutia tiež ubezpečil splnomocnenkyňu, že MZVaEZ bude aj naďalej participovať na príprave koncepčných materiálov a zdieľať informácie z medzinárodných organizácií či ďalších subjektov.

„Aj moje osobné členstvo v riadiacom výbore pre prípravu novej národnej Stratégie integrácie Rómov po roku 2020 je zárukou toho, že bude zabezpečený prienik viacerými medzinárodnými organizáciami a zoskupeniami (OSN, Rada Európy či OBSE) a možnosť využitia expertízy medzinárodných inštitútov, ktoré nám môžu poskytnúť príklady dobrej praxe z iných krajín,“ vyhlásil štátny tajomník.

Koalícia spolu drží len pre peniaze

Pripomenul aj to, že v rámci pozície Slovenska k politike súdržnosti EÚ po roku 2020 sa počíta s podporou sociálnej inklúzie, rastu a udržania zamestnanosti s osobitným dôrazom na integráciu marginalizovaných rómskych komunít. „Spôsob, ako dosiahnuť tieto ciele na národnej a regionálnej úrovni bude predmetom novej partnerskej dohody pre budúce programové obdobie, o ktorej sa už rokuje s Európskou komisiou,“ dodal Klus.

Popri dohode na ďalšej koordinácii aktivít, najmä pokiaľ ide o návraty Slovákov zo zahraničia, splnomocnenkyňa konštatovala, že ÚSVRK sa na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu pripravuje a je aj účasťou rokovaní krízového štábu. „Pretrvávajúcimi výzvami však zostávajú zabezpečenie základných ľudských práv, dostupnosť pitnej vody či prístup k zdravotnej starostlivosti,“ dodala Bučková.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info