HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pápež označil Líbyu za nepredstaviteľné peklo pre migrantov

Pápež František. Zdroj: Facebook (TribunaWeb)

Pápež František v stredu povedal, že migranti sú sužovaní nevýslovným utrpením v „pekle“, ktorým je Líbya, informovala agentúra DPA. František takisto slovne odsúdil pokusy bagatelizovať zlé zaobchádzanie s migrantmi v tejto severoafrickej krajine sužovanej vojnou.

Pápež v stredu odslúžil svätú omšu pri príležitosti siedmeho výročia svojej návštevy na talianskom ostrove Lampedusa, ktorý je hlavným miestom vstupu pre množstvo migrantov smerujúcich po mori do Európy. František pripomenul, že keď sa na Lampeduse stretol s etiópskymi migrantmi, tlmočník mu poskytol len zostručnenú verziu vyjadrení týchto migrantov o tom, čo prežili.

Ľudia majú podľa pápeža k dispozícii len zostručnenú verziu toho, čo sa deje v Líbyi. „Vieme, že vojna je ohavná,“ povedal a dodal, že ľudia si nedokážu predstaviť peklo, ktoré migranti zažívajú v táboroch.

Vodič SÚV vrazil do demonštrantov Black Lives Matter v New Yorku (VIDEO)

Ľudskoprávne skupiny a organizácie v rámci OSN opakovane oznamujú, že migranti v Líbyi sú nelegálne zadržiavaní a vystavovaní vážnemu zneužívaniu vrátane mučenia a otroctva.

Pápež František, ktorý pochádza z Argentíny a sám je synom talianskych prisťahovalcov, sa dlhodobo zastáva práv migrantov a otvorenej Európy, pripomína DPA. Jeho prvá cesta po nástupe do pápežského úradu v marci 2013 viedla práve na taliansky ostrov Lampedusa, ktorú navštívil v júli 2013.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info