fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
KAUZY SLOVENSKO

Dotácie z PPA išli aj na obľúbený hotel smerákov Zlatý kľúčik. Peniaze z agentúry dostal aj Bödör

Na snímke nitriansky podnikateľ Norbert Bödör prichádza vypovedať v kauze Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na NAKA v Bratislave 3. júla 2020 / TASR – Martin Baumann

Dotácie vo výške približne 2,4 milióna eur z Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA) mali dostať aj firmy stojace za nitrianskym hotelom Zlatý kľúčik. Obľúbený hotel smerákov však dotácie dostal v rozpore s pravidlami. 

Firmám pridelila peniaze ešte v roku 2016 PPA, ktorá spadá pod gesciu ministerstva  pôdohospodárstva. Na čele rezortu stál v tom čase Ľubomír Jahnátek (Smer). Peniaze ale firmy dostali z výzvy na podporu vidieka, čo je v rozpore s pravidlami, informujú Aktuality. Dotácie totiž neboli určené na projekty v krajských mestách. 

V rámci akcie Dobytkár, ktorá odhalila korupčnú sieť s dotáciami v PPA, padli obvinenia na viacerých vplyvných podnikateľov. Týka sa to aj Norberta Bödöra, syna majiteľa bezpečnostnej služby Bonul Miroslava Bödöra. Tomu mal na účet v banke posielať peniaze z úplatkov ďalší obvinený, podnikateľ Peter Kuba. 

Zo zistení, ktoré priniesli Aktuality, vyplýva, že Bödör mal na hotel Zlatý kľúčik záložné právo, ktoré v roku 2015 začal vymáhať. Hotel však vlastnil Róbert Rybár, ktorý ho mal v tom čase kvôli finančným problémom ponúkať na predaj. 

V zahraničí nazývajú Slovensko hypermarketom zbraní pre zločincov

Vlastnil však aj nitriansky hotel Capital, na ktorý dostal pôžičku od finančnej skupiny Slavia Capital. Končeným užívateľom výhod finančnej skupiny je ďalší obvinený v korupčnej kauze Dobytkár, Martin Kvietik. 

V roku 2016 zinkasovali dve firmy stojace za hotelom Zlatý kľúčik celkové dotácie vo výške 2,4 milióna eur. Firmy HORAGRO a AGRO LADZANY, ktoré o dotácie v PPA žiadali, nazvali svoje projekty zhodne ako Diverzifikácia činnosti. 

Z výzvy na rozvoj vidieka dostala finančnú podporu aj spoločnosť Pivnica Radošina, ktorú Bödör spoluvlastní. Po troch predložených a zároveň schválených žiadostiach o projektovú podporu tak Pivnica Radošina napokon v tom čase dostala 2,65 milióna eur. Neskôr v roku 2016 získala Bödörova firma Bödör vo výške takmer tri milióny eur na vinársku halu. 

Minister Korčok nevylučuje diplomatické kroky voči Rusku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info