fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Nový ruský obranný systém S-500 bude môcť zostreliť nadzvukové zbrane a satelity z nízkej obežnej dráhy Zeme

Ilustračné foto / Pixabay

Ruský protiraketový systém S-500 nebude mať žiadnu konkurenciu na svete, uviedol vysokopostavený vojenský predstaviteľ, pričom dodal, že ide tiež o prvú zbraň, ktorá bude zaradená v kategórii vesmírnych obranných zbraní, informuje portál RT.

Hlavnou úlohou systému S-500 je neutralizácia balistických rakiet stredného doletu, ale môže tiež zostreliť hlavice medzikontinentálnych rakiet, rovnako ako vojnové lietadlá, uviedol veliteľ ruských vzdušných síl Sergei Surovikin pre portál Red Star.

Podľa Surovkina je nový systém navrhnutý tak, aby eliminoval nadzvukové zbrane a satelity na obežnej dráhe Zeme, čo z neho robí prvú generáciu arzenálu, ktorý sa venuje aj vesmírnej obrane.

Systém tiež „dokáže zničiť nadzvukové zbrane všetkých modifikácií, a to aj v blízkosti obežnej dráhy,“ vysvetlil veliteľ ruských vzdušných síl.

Turecko úspešne otestovalo svoju prvú protilietadlovú raketu (VIDEO)

S-500 Prometey, kombinovaný protiraketový raketový systém, bol úspešne testovaný už v roku 2019. Očakáva sa, že prvé „vzorky“, ktoré Surovkin označil za „bezkonkurenčné“, budú pripravené na odoslanie ruským vojenským jednotkám už koncom tohto roka.

Vedúci štátneho obranného gigantu Rostech, Sergej Chemezov, už predtým prehlásil, že v najbližších piatich rokoch sa systém S-500 nebude predávať, pričom to objasnil tým, že najprv „musíme vyzbrojiť vlastnú armádu“.

Irán tvrdí, že vybudoval podzemné „raketové mestá“ pozdĺž pobrežia Perzského zálivu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info