HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Protestujúci v Baltimore strhli sochu Krištofa Kolumba (VIDEO)

Na archívnej snímke bývalý prezident USA Ronald Regan odhalil sochu Krištofa Kolumba v Baltimore 9. októbra 1984 / SITA (AP)

Protestujúci v americkom meste Baltimore strhli v sobotu sochu moreplavca Krištofa Kolumba, ktorú následne hodili do vôd miestneho prístavu. S odvolaním sa na miestne médiá o tom informovala agentúra AP.

Demonštranti zvalili sochu neďaleko štvrte Little Italy (Malé Taliansko) pomocou lán. Podľa denníka The Baltimore Sun bol pamätník vo vlastníctve mesta a odhalili ho v roku 1984 vtedajší starosta William Donald Schaefer a prezident Ronald Reagan.

Protestujúci v USA, mobilizovaní smrťou Afroameričana Georgea Floyda pri tvrdom zásahu belošského policajta, vyzývajú na odstránenie sôch Kolumba, predstaviteľov niekdajšej Konfederácie i iných osobností. Taliansky moreplavec je podľa nich zodpovedný za genocídu a zneužívanie pôvodného obyvateľstva Ameriky.

Sochy Kolumba už strhli alebo poškodili v mestách ako Miami na Floride, Richmond v štáte Virgínia, St. Paul v štáte Minnesota či v Bostone, kde jednej z nich odlomili hlavu.

Stručná história Antify III

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info