HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Knihy popredných hongkonských aktivistov začali miznúť z tamojších knižníc

knižnica kniha čitateľ študent
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Knihy popredných prodemokratických hongkonských aktivistov začali miznúť z tamojších knižníc iba pár dní po tom, ako čínsky parlament začiatkom týždňa schválil pre územie autonómneho Hongkongu kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti. V sobotu o tom informovala agentúra AFP.

Medzi autormi, ktorých knihy viac nie sú dostupné, je aj Chuang Č‘-feng, známy pod poeurópčeným menom Joshua Wong, a prodemokratická poslankyňa hongkonskej legislatívnej rady Čchen Šu-čuang, známa aj ako Tanya Chan.

Podľa Wonga boli knihy odstránené práve v dôsledku zákona o národnej bezpečnosti. „Kým potláčanie práv a politické prenasledovanie ďalej pokračuje, zákon o národnej bezpečnosti je v podstate nástrojom na kriminalizáciu prejavu“, napísal Wong na svojom facebookovom účte.

Podľa agentúry AFP si už nie je možné vypožičať ani v jednej z desiatok tamojších knižníc minimálne tri tituly od Wonga, Chanovej a ďalšieho miestneho vzdelanca.

Talianska pravicová opozícia pod vedením Salviniho vyzýva na predčasné voľby

Wong a ďalší traja mladí lídri z hongkonskej prodemokratickej politickej strany Demosisto (Siang-kang čung-č‘) v pondelok oznámili, že v dôsledku schválenia zákona o národnej bezpečnosti odstupujú zo svojich postov a v kampani budú pokračovať individuálne.

Zákon o národnej bezpečnosti zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa kritikov tento zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp „jedna krajina, dva systémy“. Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu použitý na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.

Čína bude potrebná na ďalšom summite G7, tvrdí Rusko

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info