Poberanie dávky v nezamestnanosti sa niektorým nezamestnaným predĺži o ďalší mesiac
01 | 07 | 2020 I SITA

Približne 40-tisíc nezamestnaných, ktorí v súčasnosti dostávajú dávku v nezamestnanosti, bude túto dávku poberať ďalší mesiac. Vláda totiž v stredu schválila novelizáciu nariadenia o predĺžení podporného obdobia v nezamestnanosti počas trvania mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19.


Opatrenie sa týka nezamestnaných, ktorým v čase krízovej situácie uplynie predĺžené podporné obdobie. "Ide o opatrenie na zmiernenie negatívnych dopadov na poberateľov dávky v nezamestnanosti, ktorí si v dôsledku stále pretrvávajúcej krízovej situácie a s tým súvisiacej nepriaznivej situácie na trhu práce nevedeli nájsť prácu," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti sa však skončí najneskôr 31. augusta tohto roka. Dôvodom je podľa rezortu práce a sociálnych vecí zlepšujúca sa epidemiologická situácia.

"Vzhľadom na kumuláciu počtu osôb, ktorí majú nárok na výplatu predĺženej dávky v nezamestnanosti, sa v septembri ocitne bez tohto disponibilného príjmu 40-tisíc osôb," odhaduje rezort práce a sociálnych vecí. Ministerstvo práce predpokladá, že 3,2-tisíca z týchto osôb sa ocitne v systéme pomoci v hmotnej núdzi. "Tým vzniknú vyššie nároky na sociálnu inklúziu vo výške cca 0,5 milióna eur mesačne," uvádza sa v doložke vplyvov na rozpočet verejnej správy.

Slovenskí podnikatelia v gastronómii a hotelierstve chcú zníženie dane z pridanej hodnoty
Zhruba 20 tisíc prevažne malých slovenských zamestnávateľov a podnikateľov v gastronómii a hotelierstve je podľa Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) pre koronakrízu v kritickej situácii. Dôvodom je podľa asociácie nedostatočná štátna... Čítať ďalej
01 | 07 | 2020 | SITA


Nezamestnaným, ktorí prestali dostávať dávku v nezamestnanosti po 12. marci tohto roka, sa obdobie poberania dávky o jeden mesiac predĺžilo už trikrát. Prvýkrát sa tak stalo novelou zákona o sociálnom poistení, ktorú schválil parlament začiatkom apríla. Uchádzačom o prácu sa predĺžilo pôvodne polročné obdobie poberania dávky v nezamestnanosti na sedemmesačné od 4. apríla tohto roka.

Ak nezamestnanému obdobie poberania dávky v nezamestnanosti uplynulo napríklad 16. marca tohto roka, Sociálna poisťovňa mu priznala predĺženie podporného obdobia od 4. apríla tohto roka do 3. mája tohto roka. Druhý raz sa obdobie poberania dávky v nezamestnanosti predĺžilo o ďalší mesiac nariadením, ktoré schválila vláda koncom apríla tohto roka a tretíkrát opäť nariadením, ktoré kabinet schválil koncom mája tohto roka.