HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Odstúp, ale ostaň s nami

Fikcia / Fotomontáž / (Shutterstock, TASR)

Nakoniec tu možno budeme mať koalíciu bez koaličných „partnerov“.

Dve slabšie koaličné strany sa vezú na vlne odporu voči plagiátorstvu šéfa parlamentu Borisa Kollára. Celá situácia je pritom iba odrazom stavu nášho vysokého školstva, ktoré primárne v tomto smere zlyhalo a nie len u Kollára samotného. Okrem toho ide len o naháňanie politických preferencií na úkor riešenia skutočných problémov, ktorým naša krajina momentálne čelí.

Kiskovci aj svedkovia Sulíkovi sa tak ocitli v nezávideniahodnej situácii. Chcú, aby Kollár odstúpil, aj koalícia ostala celá. Problémom je, že by od Kollára chceli niečo ako vzťah bez dieťaťa. Dokazuje to aj Kiskom vycvičený podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý chce aj odstúpenie, aj štvorčlennú koalíciu napriek tomu, že to Kollár odmieta.

A tak teraz buď rozbijú koalíciu, alebo pristúpia na Matovičovu šialenú hru na to, že Kollár je menší plagiátor ako Danko, lebo veď ani vtedy sa koalícia nerozpadla. Kiskovi verní navyše teraz aj tak bojujú o moc vo vnútri strany. Veronika Remišová sa bude snažiť udržať si svoje nové ministerstvo, aby mohla ukojiť potreby ďalších straníckych súputnikov na dobre platených pozíciách.

Kollár za Matoviča horúce gaštany z ohňa nevytiahne

Matovič ich tým pádom bude musieť všetkých upratať, lebo jemu ide v podstate o všetko. O moc, o prestíž, ale najmä o ego. Všetci nakoniec budú musieť hrať Kollárovu hru tak, ako tomu bolo od začiatku. Jediné, čo im ostáva, je pochybná remíza medzi tým, čo hlásali a prípadným návratom Smeru či Pellegriniho, alebo nebodaj Kotlebovcov.

Matovič v tom má jasno a je otázkou, či pochopia aj ostatní. Zradiť princípy alebo uprednostniť vlastný piesoček? Ak im dôjde, že to je len búrka v pohári vody, nechajú predsedu parlamentu kľudne šéfovať poslancom aj naďalej. V podstate to budú musieť vyriešiť „mlčaním“. Ale ak nepristúpia medzi sebou na remízu, nakoniec tu možno budeme mať úradnícku vládu s podporou kdejakých pozbierancov z NRSR. Ostáva len veriť, že toto nie je hra na predčasné voľby s cieľom dostať do vlády opäť Pellegriniho s Ficom.

B. Kollár pripustil odchod z koalície, ak by musel odísť z postu šéfa NRSR (aktualizácia)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info