fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Zlato zdražuje k najvyšším úrovniam od roku 2011, mieri k dejinnému rekordu

Ilustračné foto / Pixabay.com

Cenu zlata poháňa nahor strach akciových búrz z celosvetového šírenia druhej vlny pandémie koronavírusu.

Cena zlata smeruje k historickému rekordu. V pondelok sa cena termínových kontraktov priblížila k úrovni 1 800 USD za trójsku uncu, ktorú naposledy vykazovala koncom roka 2011. Končiaci druhý kvartál tak bude z pohľadu zhodnotenia vzácneho kovu pravdepodobne najúspešnejším štvrťrokom od roku 2016. Informoval o tom hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Od začiatku tohto roka zlato vyjadrené v dolároch zdraželo o zhruba 16,7 percenta. Vývoj jeho ceny je tak v silnom kontraste s cenou ďalších drahých kovov. Striebro je od začiatku roka zhruba na nule, paládium o tri percenta nižšie. Platina dokonca stráca 16 percent. Cenu zlata poháňa nahor strach akciových búrz z celosvetového šírenia druhej vlny pandémie koronavírusu, vysvetľuje Kovanda.

Krajniak plánuje do konca roka pripraviť dlhodobý kurzarbeit, odvody by zvyšovať nechcel

Počet nakazených počas víkendu prekonal celosvetovo 10 miliónov osôb. Nákaza sa opäť rýchlejšie šíri napríklad v amerických štátoch Texas, Arizona či Florida. Zlatu prospievajú aj historicky veľmi nízke úrokové sadzby a extrémne expanzívna politika svetovo významných centrálnych bánk na čele s tou americkou.

Americká banka Goldman Sachs prognózuje, že zlato sa v horizonte roka dostane nad cenovú úroveň 2 000 dolárov za uncu. I to pochopiteľne dopyt po drahom kove podporuje, uzatvára Kovanda.

(1 EUR = 1,1213 USD)

Životné minimum od júla stúpne, zvýši to sociálne príspevky a zníži dane

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info