HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Posudok potvrdil, že v telefónoch zaistených Marianovi K. boli komunikácie z Threemy

Fotokoláž HD/TASR

Preskúmaním obsahu telefónov Mariana K., zaistených pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka, sa zistilo, že sa v nich nachádzajú komunikácie cez aplikácie na výmenu správ, vrátane aplikácie Threema.

V posudku, ktorý bol dnes prečítaný na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, to konštatuje policajný znalec z odboru počítačovej kriminality Dušan Mikulaj. Komunikácie sú podľa posudku datované od septembra 2017 do mája 2018 a v jednom z telefónov následne aj do 9. júna.

Obžalovaný Marian K. sa znalca pýtal, ako je možné, že sa v oboch telefónoch nachádza rovnaká komunikácia. Ten uviedol, že z jedného na druhý mohla byť prenesená. „Privátne kľúče telefónov ‚1K‘ a ‚2K‘ sú zhodné,“ povedal znalec.

Zastavme korupciu vyčíta vláde nejasné výberové konania a niektoré nominácie

Tiež sa vyjadroval k otázke obžalovaného, či sa v textových súboroch dá text meniť. „Určite, od toho je textový súbor. Závisí to od toho, čo je obsahom,“ povedal znalec.

Správy odoslané v aplikáciach majú podľa neho takzvané unikátne čísla a keby ich niekto chcel manipulovať, musel by tak urobiť aj v telefóne protistrany. Znalec v tejto súvislosti uviedol, že známky zasahovania do komunikácií nezistil.

Novým šéfom súdnej rady sa stal Ján Mazák

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info