HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Facebook upozorní používateľov, ak budú zdieľať zastaraný obsah

facebook
Ilustračné foto: shutterstock

Facebook uznal, že staré správy vytrhnuté z pôvodného kontextu zohrávajú rolu pri šírení dezinformácií.

Sociálna sieť Facebook upozorní používateľov, ak budú v rámci nej zdieľať príspevky, ktoré sú staršie ako 90 dní. Cieľom novinky je bojovať proti dezinformáciám.

Ľudia, ktorým sa takéto upozornenie ukáže, majú možnosť vrátiť sa späť alebo pokračovať so zdieľaním, aj keď vedia, že daný obsah nie je aktuálny. Informuje o tom portál TechCrunch.

Facebook uznal, že staré správy vytrhnuté z pôvodného kontextu zohrávajú rolu pri šírení dezinformácií. Najmä spravodajskí vydavatelia podľa neho vyjadrujú obavy o starých správach, ktoré sa objavujú a navodzujú predstavu, že sú nové.

Falošné informácie v amerických médiách ohrozili ruských diplomatov

„Náš vnútorný prieskum za niekoľko posledných mesiacov zistil, že aktuálnosť článku je dôležitou súčasťou kontextu, ktorý ľuďom pomáha pri rozhodovaní sa o tom, čo čítať, čomu dôverovať a čo zdieľať,“ vysvetlil v blogu o novej funkcii viceprezident Facebooku pre Novinky a Príbehy John Hegeman.

Spoločnosť zvažuje aj ďalšie upozornenia, ktoré by mali prispieť k obmedzeniu dezinformácií. Takými by mali byť napríklad aj vyskakovacie okná pre príspevky o ochorení COVID-19, ktoré by poskytovali kontext o ich zdrojoch a používateľov by odkazovali na zdroje z oblasti verejného zdravotníctva.

Novinár bol odstránený z Twitteru kvôli zdieľaniu videa z teroristického útoku, pričom tvrdí, že za jeho vymazaním stojí vláda

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info