HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Súdy svojvoľne odoberajú rodičom zo starostlivosti ich deti, upozorňujú protestujúci

Účastníci zablokovali križovatku na bratislavskej Pionierskej ulici pred Ministerstvom spravodlivosti počas protestu za spravodlivé rozhodovanie súdov a sociálnych pracovníkov v boji o deti na súdoch, ktoré sprevádza korupcia a diskriminácia. Bratislava, 24. jún 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Podľa organizátorov protestu sa často rodičia pre zdĺhavé súdne konania nemôžu so svojimi deťmi stretnúť dlhé roky.

Pred budovou ministerstva spravodlivosti sa dnes v Bratislave zhromaždilo približne 50 protestujúcich, ktorí upozornili na dlhoročné problémy súvisiace s porušovaním ústavných práv a medzinárodných dohovorov v rodinnoprávnej agende. Protest „Za naše deti“ organizujú neziskové organizácie Rodičia deťom, Striedavka, Liga matiek, Unie otců a komunity Vymazané rodiny, Iniciatíva za vymazaných rodičov a Čierno-biele srdcia.

Organizátori protestu upozorňujú na to, že súdy často svojvoľne odoberajú rodičom zo starostlivosti ich deti. Mnohé rozsudky sprevádza podľa nich korupcia alebo diskriminácia rodičov na základe pohlavia. Preto budú v tejto súvislosti organizátori po dohode s ministerskou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) diskutovať a predložia jej svoje návrhy. Návrhy sa týkajú zastavenia odobratia detí a zastavenia diskriminácie na základe rodu.

Študenti vyzývajú predsedu parlamentu Kollára, aby odstúpil

Organizátori a protestujúci zároveň žiadajú zjednodušenie rodinnoprávnej agendy a súčasne upozornili, že o deťoch na súdoch sa rozhoduje za zatvorenými dverami. „Dieťa by nemalo byť premiestňované z miesta pobytu, ale malo by to byť súčasťou pojednávania a konsenzu medzi rodičmi,“ uviedol jeden z organizátorov.

Podľa organizátorov sa často rodičia pre zdĺhavé súdne konania nemôžu so svojimi deťmi stretnúť dlhé roky. Vyzývajú preto aj občanov, aby svojím hlasom pomohli predchádzaniu podobných situácií. „Podporte nás v boji proti korupcii,“ upozorňujú organizátori a zároveň žiadajú o zlepšenie podmienok striedavej starostlivosti.

Protest pokračuje pred budovou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, neskôr sa presunie pred Úrad vlády SR.

Prezidentka SR Z. Čaputová zostáva do piatka v preventívnej domácej karanténe

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info